Objavljena lista najgorih kompanija na svetu

Koje kompanije drmaju svetskom ekonomijom, a posluju na sasvim neetičan način? Upravo tim pitanjem bavi se švajcarska kompanija Kovalens, koja svake godine objavljuje listu s ocenom etičnosti poslovanja svetskih kompanija. Procenjuje se čak 45 kriterijuma: od radnih uslova, upravljanja otpadom do poštovanja ljudskih prava.
Tako je Kovalens u 2010. godini ocenio da je od 581 analizirane kompanije, navedenih deset zaslužilo dno lestvice etičnih kompanija. U proceni su korišteni i izveštaji NVO grupa i medija. Evo što te kompanije rade:

Kompanija Monsanto već je dobro poznati ‘zlikovac broj 1’. Ova multinacionalna kompanija je najveći svetski proizvođač genetski modifikovanog semenja, koja patentira seme i tuži sve farmere koji pokušavaju da sade prirodnu hranu. Čak i kad sud odobri farmeru da sadi seme po sopstvenom izboru, Monsanto upropaštava farmera visokim troškovima parničenja koja traju po nekoliko godina.

Druga na listi je kompanija Halliburton, drugi najveći naftni gigant, koja je dobila ugovor za popravljanje iračkih naftnih rafinerija za vreme invazije na tu zemlju. Svoje usluge su tada ‘prenaplatili’ za 1,3 milijarde dolara.

Još jedna naftna kompanija Chevron našla se na listi zbog kršenja ljudskih prava i zagađenja okoline, ali i izbegavanja plaćanja poreza. U Nigeriji je Chevron bio upleten u ubistvo dvoje aktivista koji su svedočili protiv kompanije, a aktiviste su upucali pripadnici nigerijske vojske koje su na mesto protesta dovezli zaposleni Chevrona. Međutim, kompanija je 2008. oslobođena odgovornosti u tom slučaju.

Freeport-McMoran je kompanija koja trguje bakrom i zlatom, a na listi je zbog sukoba s lokalnim stanovništvom na Papui, koje je polagalo prava na velike zalihe zlata koje je kompanija eksploatisala.

Proizvođač cigareta Phillip Moriss našao se na petom mestu najneetičnijih kompanija zbog marketinških strategija. Takođe, kompanija je navodno pokušala da interveniše da se odbaci deset godina stara tužba protiv duvanske industrije zbog skrivanja opasnosti od pušenja.

Occidental Petroleum se na listi našao jer je bio upleten u brojne teritorijalne sukobe s lokalnim stanovništvom u Ekvadoru i Kolumbiji. Godine 2005. predložili su izgradnju autoputa kroz ekvadorski nacionalni park Yasuní, zbog čega su navukli mržnju aktivista za zaštitu okoline.

Ryanair se na listi našao jer je direktor Michael O’Leary „poznat po svom neobuzdanom ponašanju i agresivnim merama štednje“, zbog kojih je  radniciima zabranjeno da pune mobilne telefone kako bi uštedeli na računima za struju.

Syngenta je švajcarska kompanija koja se bavi distribucijom poljoprivrednih kultura (semenja) i pesticida. Godine 2008. zaradila je novčanu kaznu zbog kršenja sigurnosnih propisa vezano za pesticide, pa je morala isplatiti i dva miliona dolara bivšoj radnici koja je otpuštena nakon što je prijavila diskriminaciju na radnom mestu.

Grupo Mexico je rudarska kompanija i treći svetski proizvođač bakra koja je poznata po kršenjima zdravstvenih i bezbednosnih propisa, zbog čega je u stalnom sukobu sa sindikatom rudara. Rudari u rudniku bakra u Cananei na severu Meksika u štrajku su bili više od dve godine.

Total je francuska naftna kompanija koja drži veliki naftovod u Mjanmaru, a koji je navodno izgrađen pomoću robovskog rada. Kompaniju su kritikovali ii zbog toga što daje velike svote novca vojnoj hunti koja vlada Mjanmarom, između 200 do 450 miliona dolara godišnje.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE