
Odrediti „Ne zone“ za izgradnju brana
Izgradnja hidroelektana preti budućnosti reka na Balkanu, a broj i lokacije planiranih brana ima za cilj maksimalno iskorišćenje energije, dok je princip ekološkog planiranja zanemaren, uporili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica.
CZIP će organizovati sutra u 9 sati u kancelariji na Trgu Bećir bega Osmanagića, kod Sahat kule radionicu o važnosti zaštite biodiverziteta preostalih netaknutih reka. Kako su saopštili, neophodno je da se pokrene intenzivna kompanja sa međunarodnom komunikacijom i lobiranjem, da se ujedine mreže očuvanja prirode, da se rad skoncentriše protiv specijalnih projekata izgradnje brana, te da se ide ka strategiji određivanja “NE zona” za izgradnju.
“Projekat “The Blue Heart of Europe – Save the Balkan Rivers” (“Plavo srce Evrope – Sačuvajmo reke Balkana) ima za cilj da balkanske reke koje još uvek imaju visok značaj za očuvanje biodiverziteta, a u opasnosti su od izgradnje brana, učini “svetski poznatim” da bi ih zaštitio. Moramo učiniti vrednodti i pretnje vidljivim Evropskoj zajednici”, poručili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica.
Kako su saopštili, preostale netaknute reke na Balkanu imaju veliku važnost u zaštiti biodiverziteta i dragulji su od Evropske važnosti. One poseduju ogromno bogatstvo kraških reka i dom su jedinstvenim i globalno ugroženim endemičnim vrstama riba i mekušaca, pa visoki endemizam čini reke Balkana prioritetnim ekoregionima za globalnu zaštitu biodiverziteta.