Uskoro pozivi na preventivne preglede

Od sledeće godine rizične grupe građana dobijaće pozive na preventivne preglede u cilju ranog otkrivanja raka grlića materice, dojke i debelog creva, izjavio je danas ministar zdravlja Zoran Stanković.

Na konferenciji za novinare posle predstavljanja projekta „Podrška uvođenju Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka u Srbiji“ u Beogradu, Stanković je kazao da je projekat u fazi osposobljavanja kadrova i nabavki opreme, ali da će građani krajem ove godine i početkom sledeće dobijati pozive na preventivne preglede.

Do 2013. godine saradnja sa stručnjacima iz EU
On je kazao da će se taj projekat do 2013. godine sprovoditi u saradnji sa predstavnicima i stručnjacima iz Evropske unije, a od 1. januara 2013. godine će stručnjaci iz Srbije samostalno raditi skrininge odnosno organizovanje i obavljanje preventivnih pregleda.

Opšti cilj projekta je unapređenje zdravlja stanovništva jer Srbija spada u zemlje sa najvišom stopom smrtnosti od raka dojke, grlića materice i debelog creva.

„2.400 ljudi godišnje u Srbiji umre od raka debelog creva. U odnosu na druge zemlje u Srbiji 15 odsto muškaraca više umire od te bolesti i 19 odsto više žena. Kod oko 1.750 žena godišnje se konstatuje rak grlića materice“, naveo je Stanković.

Prema njegovim rečima, 2013. godine će početi da radi Uprava za skrining raka debelog creva, grlića materice i dojke u Srbiji. Za dvogodišnji projekat koji se sprovodi sa EU izdvojeno je 6,6 miliona evra.

Projekat je predstvaljen u hotelu „Hajat“ pred više desetina stručnjaka iz oblasti medicine i bliskih nauka.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE