
Okupljanje lekara iz dijaspore
Već godinu dana u Kraljevskom dvoru u Beogradu traju pripreme za novi sabor srpskih lekara i humanista. Druga po redu Konferencija srpske medicinske dijaspore 2011. održaće seod 22. do 24. septembra u Beogradu.
Glavni organizatori suFondacije Nj.K.V. princezaKatarine Karađorđevići njena organizacija „Lajflajn“, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom vera i dijaspore, Medicinskim fakultetom, Srpskim lekarskim društvom i Svetskom zdravstvenom organizacijom. Ova konferencija je nastavak sličnog skupa koji je 2010, pokrenut od strane prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića i princeze Katarine.
U svetu ima oko 10.000 medicinskih stručnjaka, naučnika, lekara, specijalista, primarijusa, zubara i tehničara sa naših prostora. Ti ljudi nisu samo lekari, oni su često i aktivisti srpskih organizacija, velike patriote i humanisti – kaže dr Vladimir Grečić, stručnjak za seobu srpskih intelektualaca. I podseća nas da je, na primer, dr Vladimir Tomović bio predsednik Srpske narodne odbrane u Americi, a dr Mihailo Vukas jedan od osnivača srpske zajednice u Skandinaviji. Danas su prvaci srpske kolonije u Australiji, na primer, dr Marko Marinković, dr Petar Pješevac i dr Mira Gavrilović.
– Ciljevi Konferencije su unapređenje saradnje između naših lekara i eksperata na polju medicinskih nauka iz dijaspore sa institucijama i pojedincima koji predstavljaju stubove kvaliteta zdravstvene zaštite u Srbiji. Kao iumrežavanje srpskih intelektualnih vrednosti u oblasti zdravstva u Republici Srbiji sa srpskom akademskom zajednicom u dijaspori –rečeno nam je na Kraljevskom dvoru.
Prestolonaslednik Aleksandar II i princeza Katarina organizuju prijem dobrodošlice za učesnike konferencije u Belom dvoru u četvrtak u 19 časova.
Svečano otvaranje sabora srpskih lekara zakazano je za petak u 9 časova ujutro u hotelu Hajat.
– Najviše srpskih lekara živi i radi u SAD, od Njujorka, preko Čikaga i san Franciska, do Hjustona, gde su angažovani u najpoznatijim klinikama – tvrdi dr Vladimir Grečić – Ima ih dosta i u Nemačkoj, Skandinaviji, naročito u Švajcarskoj i na Petom kontinentu. Naši lekari tesno sarađuju sa otadžbinom i svojim kolegama prenose svetska iskustva iz medicine. A doprinose i razvoju zdravstvenog, posebno zubarskog turizma u Srbiji – kaže dr Grečić.
U uvodnom delu konferencije govoriće patrijarh srpski Irinej, Zoran Stanković, ministar zdravlja, Srđan Srećković, ministar vera i dijaspore, dr Vladimir Bumbaširević, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Radoje B. Čolović, predsednik Srpskog lekarskog društva, dr Dorit Nitzan, šef Kancelarije SZO u Srbiji, prestolonaslednik Aleksandar i princeza Katarina.
Radne sesije
Po završetku otvaranja Konferencije, lekari će učestvovati u radnim sesijama i to iz oblasti interventna kardiologija i kardiohirurgija, kritična nega, skrining dojke, robotska hirurgija, menadžment u bolnicama, neurohirurgija.