
Istraživanje učestalosti anemije među stanovništvom RS
U RS se po prvi put provodi istraživanje „Učestalost anemije i faktora koji dovode do anemije u opštoj populaciji u Republici Srpskoj“ u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite RS, Instituta za javno zdravstvo RS i kancelarijom UNICEF-a u BiH.
Istraživanje se provodi u cilju da se utvrdi zdravstveno stanje stanovnika, te se odluči da li postoji potreba za obogaćivanjem brašna sa dodatnim mikroelementima kao što je gvožđe da bi se smanjo rizik od sideropenijske anemije koja je najčešći oblik ovog stanja uzrokovanog nepravilnim unosom namirnica u organizam.
„Da bi obogatili brašno sa mikroelementima poput gvožđa ili sa nekim vitaminima iz grupe B uopšteno da bi se upustili u takav zahvat potrebno je raspolagati sa preciznim podacima o stanovništvu u smislu navika u ishrani i učestalosti sniženog nivoa hemoglobina u krvi ispod normalnog (sideropenija)“, rekla je pomoćnica ministra zdravlja i socijalne zaštite RS dr Amela Lolić.
Istraživanjem su obuhvaćena djeca do 15 godina života i žene u reproduktivnoj dobi od 16 do 49 godina. Anketiranje će se provesti na reprezentativnom uzorku od 2500 domaćinstava metodom slučajnog odabira i trajaće do 31. oktobra 2011. godine.
„Za provođenje istraživanja izrađen je Protokol i 20 priloga koji definišu metodologiju rada na terenu. Ispitanici će popunjavati tri anketna upitnika, prvi određuje osnovne socijalno demografske karakteristike, drugi upitnik određuje navike u ishrani, a u trećem upitniku određivaće se vrijednost hemoglobina u krvi iz kapilarne krvi. Sve je apsolutno sigurno “ pojasnila je dr Dragana Stoisavljavić, koordinator terenskog istraživanja iz Instituta za javno zdravstvo RS.
Anemija kao prilično prikrivena bolest može da uzrokuje ozbiljne probleme kao oštećenja srca i drugih organa, a kod djece utiče na rast i razvoj. Upravo zbog toga cilj istraživanja je da se uspostave mjere prevencije.
“Sideropenijska anemija nastaje nepravilnim kombinovanjem namirinica, zbog čega je u ishrani potrebno koristiti hem željezo, koje se nalazi u namirnicama životinjskog porijekla”, dodaje dr Stoisavljavić.
Selena Bajraktarević, rukovoditeljica projekata zdravstva i dječijeg ranog razvoja u UNICEF-u istakla je da se ovaj projekat provodi sa ciljem unaprijeđenja zdravlja majke i dijeteta na područiju Republike Srpske jer su ovom bolesti najviše pogođena djeca i trudnice.
Ovim putem pozivamo sve građane da se odazovu istraživanju, jer učestovanjem u anketi doprinosite ranom otkrivanju i prevenciji sideropenijske anemije na teritoriji Republike Srpske.