Kosovo: Zbog carinika Srbi postavili, pa uklonili barikade

Zbog najave kosovskih zvaničnika da će uz pomoć Euleksa Kosovska policija i carinici preuzeti kontrolu na prelazima na severu Kosova Srbi su samoinicijativno ponovo postavili barikade. Saobraćaj između Zvečana i Kosovske Mitrovice koji je bio obustavljen, danas je ponovo normalizovan. Prethodno su građani u severnom delu Kosovske Mitrovice postavili barikade na dve lokacije u tom gradu. Šljunak je bio istovaren na putu između Zvečana i Kosovske Mitrovice, kao i u blizini takozvanog istočnog mosta, gde se saobraćaj obavlja jednom kolovoznom trakom. Obnovljena je barikada na magistralnom putu Kosovska Mitrovica – Raška, u mestu Rudare. Situacija na severu Kosova je trenutno mirna, ali napeta.
 

Kolona vozila Kfora koja je zaustavljena sinoć u Zvečanu i kojoj nije bio dozvoljen prolaz ni nakon dvočasovnih pregovora sa okupljenim Srbima propuštena je danas u toku dana nakon što su lokalni Srbi dobili uverenja da vozila ne idu na prelaz Jarinje, već u bazu Noting hil kod Leposavića.

U sinoćnjim razgovorima, u kojima su učestvovali i predsednici opština Leposavić, Zvečan i Kosovska Mitrovica, pripadnici nemačkog Kfora su tražili da ih propuste na putu ka Jarinju, ali okupljeni to nisu prihvatili i nisu uklonili nekoliko teretnih kamiona i autobusa kojima su preprečili put koloni Kforovih vozila koja se potom vratila u polaznu bazu, javio je reporter Tanjuga sa lica mesta.

U toku jučerašnjeg dana teritoriju severnog Kosova konstantno su nadletali vojni helikopteri, ali i helikopteri kosovske vlade. Dodatnu konfuziju i uznemirenost među srpskim življem unosile su i informacije da bi Priština silom mogla već preko noći da krene i zauzme Brnjak i Jarinje, a Srbi su u poslednja dva dana pojačali dežurstva, ojačali barikade u Zupču u opštini Zubin Potok, u Rudaru u zvečanskoj opštini, kao i u Leposaviću, mada je po jedna kolovozna traka slobodna za nesmetan protok automobila.

Lideri Srba sa severa Kosova veruju da se Priština neće odvažiti i ponovo krenuti silom, mada zaziru od sve „tvrđih” najava koje stižu i od strane međunarodnih predstavnika da dva administrativna prelaza moraju da budu pod punom carinskom kontrolom.

Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, kazao je za „Politiku” da je situacija izuzetno napeta, kao i da, ukoliko se ostvari naum Prištine uz potporu međunarodne zajednice, Srbi će se samoinicijativno organizovati i „hermetički” zatvoriti sever Kosova:

„Po najavama koje stižu od Srba, oba mosta na Ibru koji povezuju srpski i albanski deo Kosovske Mitrovice biće blokirani, što bi bojim se moglo da rezultira eskalacijom. Naime, tada niko neće moći da kontroliše narod koji brani svoje, a i bojim se da mi koji smo na rukovodećim funkcijama nećemo ništa moći da učinimo da sprečimo da dođe do sukoba. Apelujem na međunarodnu zajednicu da se dozove pameti, i da ne inicira sukobe, jer u suprotnom hermetički će biti zatvoren sever Kosova, od Mitrovice, Brnjaka do Jarinja,“ naglašava Pantić.
 
Istog je mišljenja i Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok, koji kaže da će se Srbi mirnim sredstvima odupreti instaliranju kosovskih institucija vlasti, u ovom slučaju carine, blokadama i barikadama puta, ali, kako kaže, „plašimo se da ukoliko Tači sa NATO-om i Euleksom krene silom situacija neće moći da se kontroliše”.
 
Kosovske institucije planiraju zauzimanje i elektroenergetskog sistema na severu Pokrajine, kako saznaju ”Novosti”. Naime, institucije u Prištini planiraju da narednih dana zauzmu trafo-stanicu ”Valač” i još nekoliko na severu pokrajine kako bi nadležnost nad isporukom električne energije na ovom području preuzela Kosovska elektroenergetska korporacija, dok bi se srpska elektroprivreda ”isekla” sa Kosmeta.
 

Tači: Dogovore sprovodimo sa EU i SAD, bez Beograda
 


Kosovski premijer Hašim Tači potvrdio je juče da će 16. septembra kosovski policajci i carinici, uz Euleks i Kfor, preuzeti administrativne prelaze Jarinje i Brnjak i rekao da će kosovske institucije dogovor o carinskim pečatima sporovoditi sa EU i SAD, a ne s Beogradom.

Implementaciju sporazuma ćemo sprovesti s međunarodnim faktorom, a ne sa Srbijom„, rekao je Tači u intervjuu Radiju „Slobodna Evropa“- redakciji na albanskom jeziku.

Upitan šta će biti ako Beograd, kao druga strana u dijalogu ne bude spreman za sprovođenje dogovora, Tači je odgovorio da je Beograd u ovom procesu „u potpunosti bez uticaja“. On je naveo da je, posle sporazuma sa Kforom početkom avgusta, došao trenutak za primenu sporazuma za uspostavljanje kontrole na punktovima kod Jarinja i Brnjaka.

Za prihode sa tih punktova, prikupljene za robu iz Srbije, Tači je kazao da će biti uplaćivani direktno u budžet Kosova.

Bajram Redžepi, ministar policije u samoproglašenoj kosovskoj vladi, za „Politiku” je kratko rekao da će se nakon konačnih razgovora sa predstavnicima Kfora i utvrditi detalji za realizaciju plana i implementaciju dogovora koji je postignut između Borislava Stefanovića i Edite Tahiri. Redžepi je ranije za „Politiku“ naglasio da će s obzirom na protivljenja žitelja severnog Kosova realizacija plana biti potpomognuta interventnim jeidnicama ROSU, ali juče nije hteo da komenatariše ove naovide.

Ni u Euleksu nisu želeli mnogo da komentarišu o uspostavljanju carine na administrativnim prelazima, mada je Irina Gudeljević, portparol Euleksa u Prištini, za „Politiku” navela da su „u toku razgovori sa kosovskim vlastima o tome kako će biti implementiran dogovor o carinskim pečatima”:

„Kada je u pitanju raspoređivanje carinika na prelazima, konkretne pojedinosti su još u fazi razrade, ali treba znati da je Kosovo jedinstvena carinska zona,“ navela je Gudeljevićeva.
 
 
Tadić: Srbija neće prihvatiti nametnuto rešenje za prelaze
 


Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je da će od međunarodnih činilaca zatražiti da spreče unilateralne pokušaje Prištine da uz pretnje nasiljem razmesti svoje carinike i policajce na administrativne prelaze između Kosova i Centralne Srbije.

Tadić je na konferenciji za novinare podsetio da Euleks i Kfor imaju obavezu statusne neutralnosti i da bi svako dovođenje predstavnika takozvane kosovske carine ili policije bio kršenje te neutralnosti.
 
„Međunarodne predstavnike koji se igraju sa mirom ne mogu da razumem – to je vrhunska neodgovornost, i zato ćemo kroz međunarodne kanale preduzeti sve mere da se ta namera zaustavi“, najavio je Tadić.
 
„Ja sad kažem da Srbija ni pod kakvim pritiscima neće prihvatiti takvo rešenje“, podvukao je predsednik Srbije.
 
Prema njegovim rečima, Srbija će povodom najava o preuzimanju administrativnih prelaza 15. septembra od strane vlasti u Prištini, između ostalih, kontaktirati šeficu diplomatije EU Ketrin Ešton, generalnog sekretara NATO i generalnog sekretara UN.
 
Tadić je objasnio da Srbija u međunarodnoj zajednici računa na sve one koji su privrženi poštovanju međunarodnog prava, a da će one, koji ne dele njeno mišljenje, pokušati da ubedi diplomatskim i političkim sredstvima.
 
„To što je Srbija obaveštena (o namerama Prištine) ne znači da prihvatamo takve namere. Učinićemo sve da do toga ne dođe, ali upozoravam međunarodne institucije da ako do toga dođe preuzimaju odgovornost za sve eventualne konsekvence“, poručio je Tadić.
 
Prema njegovim rečima, uspostavljena metodologija pritisaka na Srbiju je veoma opasna i stavlja vlasti u Beogradu u veoma tešku stuaciju.
 
„Postoje jasne crvene linije i mi ćemo ih se držati ali želimo kompromisna rešenja i niko ne može da nas optuži da smo remetilački faktor“, objasnio je Tadić.
 
Tadić: Prihvatanjem pečata nismo prihvatili regulisanje carinskih poslova


Upitan kako je moguće da Beograd priznaje carinske pečate Kosova, a da sa druge strane ne prihvata carinike iz Prištine na administrativnim prelazima, Tadić je objasnio da pečate izrađuje UNMIK u skladu sa svojom statusnom neutralnošću i da je rešenje bilo plod dijaloga. Sa druge strane, u dijalogu Beograda i Prištine uopšte se, prema Tadićevim rečima, nije tretiralo pitanje ko će i na koji način naplaćivati carinu.On je takođe istakao da prihvatanje pečata koje izrađuje UNMIK ne znači da je Srbija prihvatila regulisanje carinskih poslova na administrativnoj liniji.
 
Tadić je podsetio da u Evropi ima posebnih carinskih oblasti koje nisu integrisane u jedinstven carinski sistem, a nalaze se na teritoriji jedne države.
 
„Smatram da je bolje da carine naplaćuju Srbi sa severa Kosova, ali to je deo dijaloga i mora se naći kompromisno rešenje. Ovo sada je pokušaj nametanja unilateralnih rešenja od strane Kfora i Euleksa koji su obavezni da budu statusno neutralni“, objasnio je Tadić.
 
Predsednik Srbije je istakao da Kfor ne može da bude „transportna služba“ za takozvane albanske carinike iz Prištine već da mora da bude u službi mira i bezbednosti svih žitelja Kosova i Metohije.
 
„Za nas je posebno zabrinjavajuće to što su oni koji su spremni na ovakve unilateralne akcije spremni da to učine uz upotrebu sile“, rekao je Tadić, upozorivši da je Priština onda kada poseže za unilateralnim aktima jedina odgovorna za razvoj situacije na KiM.
 
Tadić nije želeo da odgovori na pitanje novinara o tome šta će Srbija preduzeti ukoliko na Kosovu opet dođe do nasilja, objašnjavajući da ne može da obelodanjuje svaki politički korak koji će da preduzme.
 
 
Već upućeno pismo generalnom sekretaru UN


Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić potvrdio je da je Srbija uputila pismo generalnom sekretaru UN Ban Kimunu u kojem poziva Savet bezbednosti da preduzme sve neophodne mere kako bi se sprečila Priština da ponovo primeni silu na severu Kosova. Kako je istakao, ukoliko bude ugrožena stabilnost i ukoliko bude ljudskih žrtava „odgovornost će biti u dvorištu onih koji imaju mandat da ih spreče“, a to su EU i NATO.

Predsednik Srbije Boris Tadić održao je sinoć sastanak sa premijerom, ministrima i šefom tima za pregovore s Prištinom o situaciji na Kosovu, javila je agencija Beta. Sastanku u Predsedništvu Srbije, koji je trajao oko sat i po, prisustvovali su premijer Mirko Cvetković, ministri Ivica Dačić, Vuk Jeremić i Goran Bogdanović kao i šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović. Za sada nije poznato koji su zaključci sastanka, a skupštinski Odbor za Kosovo i Metohiju trebalo bi danas da razmatra izveštaj o dosadašnjem toku dijaloga Beograda i Prištine.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE