
Kosovski carinici na prelazima!
Nakon isteka sporazuma sa Kforom, 16. septembra, kosovske vlasti planiraju da zauzimu administrativne prelaze. Drugi čovek vlade u Prištini Hajredin Kuči rekao da se o planu razgovara i sa „međunarodnim partnerima“, što je potvrdio i Euleks. Beograd obavešten o dolasku carinika, rekao Ivica Dačić.
Zamenik premijera kosovske vlade Hajredin Kuči izjavio je da Priština ima plan za 16. septembar, dan posle isteka sporazuma sa Kforom, za kada je najavljeno da će kosovski carinici doći na prelaze na severu Kosova.
„Mi smo pripremili operativni plan, koji je veoma konkretan i o kojem se razgovaralo sa međunarodnim partnerima. Verujem da će se taj plan sada ostvariti“, rekao je Kuči za dnevnik Koha ditore.
Kuči je naveo da je kosovska vlada svesna teškoća na preuzimanju kontrole na severu Kosova, ali da je uveren da će se to, ipak, dogoditi. Realizacija operativnog plana počeće 16. septembra, ali će on biti ostvaren kada za to budu stvoreni uslovi, rekao je Kuči.
„Mi znamo da je to dug i težak proces, ali smo ubeđeni u naše kapacitete i međunarodnu podršku i ovlastićemo organe bezbednosti, ostvarićemo naš suverenitet i mi ćemo garantovati red i zakonitost“, izjavio je Kuči.
U međuvremenu, iz Euleksa je potvrđeno da se sa kosovskom vladom utvrđuju pojedinosti plana o implementaciji dogovora o carinskom pečatu, postignutom tokom dijaloga u Briselu. Portparolka Euleksa Irina Gudeljević navela je da je potrebna uobičajena carinska kontrola „da bi se zaštitila zajednica“. “
„Konkretne pojedinosti su još uvek u fazi razrade, imajući u vidu da je Kosovo jedinstvena carinska zona“, precizirala je Gudeljevićeva.
Uoči isticanja dogovora Kfora, Prištine i Beograda, postignutog u avgustu, prema kojem međunarodna vojna misija treba da obezbeđuje prelaze 1 i 31 do 15. septembra, iz Beograda poručuju da su jednostrani potezi vlasti u Prištini neprihvatljivi.
Upozorenja srpskih zvaničnika Prištini da ne preduzima jednostrane poteze, zamenik predsednika kosovske vlade Kuči odbacio je rekavši da se „Srbija ne pita“ za kosovsku teritoriju. „Ona (Srbija) je susedna zemlja i mi je pozivamo da se ne meša u unutrašnje stvari Kosova i da ne vrši neku vrstu agresije“, rekao je Kuči.
Predstavnici Vlade Srbije navode da se u Briselu 2. septembra nije razgovaralo o tome ko će kontrolisati prelaza Brnjak i Jarinje posle 15. septembra. Beograd i kosovski Srbi protiv su toga da na prelaze dođu kosovski carinici, a građani na severu Kosova počeli su seriju protesta zbog najava iz Prištine.
Euleks obavestio Beograd o postavljanju carinika
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je Euleks već obavestio Beograd da će carinici i policija doći na administrativne prelaze.
„Pre neki dan nas je Euleks zvao na razgovor da bi nas obavestili da će doći carina i policija na administrativne prelaze. Pa je l’ to njihov posao? Da li je njihov posao da sprovode zakone Kosova, ili da budu statusno neutralni?“, upitao je Dačić.
Ministar je upitao i da li zbog želje da uđe u EU Srbija treba da zažmuri na jedno oko, kada su u pitanju administrativni prelazi, a da drugim gleda ka Briselu. „Pa, neće moći“, odgovor je ministra srpske policije.
Predstavnik Euleksa koji je preneo stav misije rekao je da nije ovlašćen da odgovara na pitanja. MUP je potom zatražio pisani stav Euleksa o pitanju prelaza, jer, kako je Dačić istakao, o tako osetljivoj temi ne može da se razgovara na takav način.