Odaberite pravu odeću za vrtić

U uzrastu kada pohađaju neku od predškolskih ustanova, deca najveći deo vremena provode u igri. Bilo da je u pitanju igra na otvorenom, ili u zatvorenom prostoru: sve aktivnosti koje podrazumevaju trčanje, skakanje, prevrtanje, puzanje, pa čak i samo sedenje – zahtevaju adekvatnu garderobu.
 
Svakako, mame će teško odoleti kupovini nekog interesantnog (možda čak i svečanog) komada odeće za svog mališana. Ali, činjenica je da veći deo dečje garderobe čini takozvana odeća za igru. Ona, manje-više može da se uporedi sa vojničkom uniformom. Naime, izbor modela je prilično sužen – pa morate da budete snalažljivi kako biste pronašli veći izbor boja i dezena, plus tkanina mora da bude veoma izdržljiva. Sve u svemu, pomalo zamršena situacija. Dobro, niko nije rekao da je biti roditelj – jednostavno.
 
Važno upozorenje za one mame koje se još nisu suočile sa jednom neprijatnom „pojavom“: postoje proizvođači koji se ne pridržavaju standarda za izradu dečje garderobe! Prema tome, ukoliko ne želite da previše oštetite kućni budžet – kupujući mališanu svakog meseca novu garderobu, širom otvorite oči kada krenete u kupovinu ili, jednostavno, primenite neko od sledećih pravila:
 
1. „Mame pipači“
 
Kad god uđete u dečji butik, možete da primetite neku mamu ili baku kako karakterističnim pokretom ruke „škljoca“ prstima kao rak, dok se približava rafovima sa konfekcijom. No, ovo čudnovato ponašanje je sasvim opravdano i treba ga slediti. Naime, pošto je većina „senzora“ za mekano i kvalitetno smešteno na vrhovima prstiju, morate da primenite metod „mama pipača“ – kako biste bili sigurni da je ono što kupujete prijatno za nošenje.
2. Obavezno pogledajte etiketu
 
Iako ova metoda nije u potpunosti sigurna, u većini slučajeva zadovoljava našu radoznalost. Oznaka 100 odsto pamuk i te kako zavređuje roditeljsku pažnju.
 
3. Bolje više tanjih majica nego jedan debeo džemper…
 
U ovim hladnim danima, roditelji posebno strepe da im se mališani ne prehlade tokom igre, pa prilikom odabira dečje garderobe najčešće posežu za džemperom – kao sigurnim izvorom toplote. Međutim, deci je upravo zbog igre toplije nego odraslima, pa je zbog toga neophodno da ih oblačite slojevito – kako bi mogla da se lakše rashlade ili utople (ukoliko im je vruće ili hladno). Debeli džemperi nisu pogodni za to. Glomazni su, a dešava se i da «grebu» osetljivu dečju kožu, što kod mališana može da izazove svrab i nervozu.
 
4. Oprezno sa džinsom
 
Teksas je izuzetno izdržljiva tkanina, pa bi sigurno bio najbolji izbor za dečje pantalone… kada ne bi imao jednu veliku manu – neelastičnost. Ipak, to nije pravilo. Zato treba tražiti pantalonice  sašivene od tanjeg i mekšeg teksasa, koji neće sprečavati detetove slobodne pokrete. I sami znate da, kada prvi put nakon pranja obučete farmerke – one budu veoma krute i neudobne. Ali, vi bar nećete trčati ili vežbati u njima. Možete li, onda, da zamislite koliko bi dete bilo frustrirano u takvom komadu odeće dok pokušava da se igra sa drugarima?!
 
5. Da li će se odeća skupiti?
 
Ukoliko se ne razumete u tkanine, ovo je pitanje koje obavezno treba da postavite prodavačici. U suprotnom, lako može da se desi da, nakon samo dva pranja određenog komada odeće, vaše dete ostane «kratkih rukava». Naravno, ne treba odustati od kupovine neke stvari ukoliko se ona skuplja (pamuk i druge kvalitetne tkanine se uvek skupe), već treba kupovati u zavisnosti od procenta skupljanja (barem za broj veći odevni artikal).
 
6. Kroj je izuzetno važan
 
Ovde važi parola: „Što jednostavnije, to bolje“. Najbolje je da odeća za igru bude sa što manje šavova, džepova i raznih «dodataka». Suvišni štepovi, posebno ako su loše obrađeni – mogu da grebu, što će veoma da nervira mališana. 
 
7. Hulahopke i duge gaće…
 
U hladnim danima (posebno za igre napolju), važno je da su noge dobro utopljene. Za devojčice postoji veliki izbor hulahopki, a što se tiče dečaka – hulahopke treba zameniti pamučnim „dugim gaćama“. Uostalom, zdravije su, udobnije, a podjednako dobro greju. Neki put ih je teže naći, ali ih ima u «starim» radnjama sa pamučnom konfekcijom.
 
8. Skupo nije uvek i kvalitetnije  
 
Budite istrajni kada je u pitanju kupovina dečje odeće. Nije rešenje otići u jednu radnju sa brendiranom, skupom garderobom – jer i njihovi dizajneri ponekad znaju da „podbace“ – kako bi udovoljili željama tržišta. Dobro razmislite pre nego što kupite neku stvar. Kako bi stari majstori krojačkog zanata rekli: „Tri puta meri, jednom seci“.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE