Najveće plate imaju bankari

Skoro 70.000 zaposlenih zarađuje najmanje 1.000 evra mesečno.Najniže plate u ugostiteljstvu i tekstilnoj industriji.

 
Kuvarica sa juga Srbije, čija plata ne prelazi 20.000 dinara mesečno, teško može i da zamisli da neko u Srbiji zarađuje pet puta više od nje. A takvih je, prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije čak 68.203. Njima mesečna neto zarada nikada ne pada ispod 110.000 dinara, a koji je krajnji limit može samo da se nasluti.

Prema zvaničnoj statistici, koja od 2009. godine u obzir uzima i javni i privatni sektor, oni koji rade sa novcem očigledno s njim najbolje umeju. Tako su bankari najplaćeniji.

„Ubedljivo najveće plate su u finansijskom sektoru. To je i u svetu i u Srbiji trenutno najplaćeniji posao,“ objašnjava Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije. „Plate u visokom menadžmentu banaka mogu da ”prebace” i 7.000 evra.
 
Na drugom mestu su menadžeri u osiguravajućim kompanijama, a na trećem stručnjaci u informacionim tehnologijama. U njima vrhunski programeri, vođe timova, mogu za zarađuju i po 3.000 evra. Ipak, takvih je veoma malo. A u poslednje vreme se u grupu najplaćenijih zanimanja ubrajaju i diplomirani farmaceuti koji se bave tehnologijom proizvodnje.

U platama, koje su van domašaja većini prosečnih Srba, prednjače i zaposleni u duvanskoj industriji. Oni koji se bave pozicioniranjem brendova i upravljanjem proizvodnje takođe zarađuju između 5.000 i 7.000 evra mesečno. A ni njihovim radnicima nije loše jer je prosečna bruto plata 139.250 dinara!

„U Srbiji se sredina potpuno izgubila,“ kaže Rajić. „S jedne strane nalazi se oko 5.000 onih koji zarađuju astronomske plate i stotine hiljada onih koji o tome mogu samo da sanjaju. Radnicima u ugostiteljstvu plate su se u poslednje vreme najviše srozale i trenutno zarađuju oko 20.000 dinara. Najmanje zarađuju zaposleni u tekstilnoj industriji i primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, tek za koji dinar iznad minimalca.“

Ubjedljivo najniže plate u junu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, dobili su oni koji se bave preradom drveta (18.565 dinara) i kože (19.978), popravkom i montažom mašina i opreme (18.484), pripremom i posluživanjem hrane i pića (19.433) i pomoćni administrativni radnici (19.884).

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE