Kosovo: O barikadama svaka opština samostalno odlučuje
Kasno sinoć uklonjene su barikade postavljene u Leposaviću na putu ka administrativnom prelazu Jarinje. Barikade su uklonjene i u Zupču, dok u Rudaru ostaju, ali kako je i dogovoreno, vozilima međunarodne misije omogućen je prolaz po čitavoj teritoriji severa Kosova.
Foto: Tanjug
Sednica skupštine četiri srpske opštine na severu Kosova prekinuta je juče jer se niko od predstavnika iz Zubinog Potoka nije pojavio. Na zasedanje nije došao čak ni predsednik opštine Slaviša Ristić koji je najavio svoj dolazak.
Pre početka sastanka, predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić, novinarima je rekao da odbornici te opštine nisu došli, jer smatraju da o privremenom sporazumu treba da se izjasne poslanici Skupštine Srbije, a ne lokalni odbornici.
Dogovoreno je da pojedinačno svaka opština razmatra privremeni sporazum. Krizni štabovi odlučivaće o daljim akcijama, a od zbivanja zavisi da li će barikade biti uklonjene ili pojačane.
Odlaganjem sednice uneta je nervoza među građane na severu Kosova.
– Stavili su ljude u potpuno neizvesnu situaciju i uneli nervozu jer mi sada ne znamo šta da radimo – kaže jedan od Srba koji je i dalje na barikadi Rudare.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović smatra da je ovakvom odlukom upućena loša poruka građanima severa Kosova, istovremeno izrazivši sumnju da su na takvu odluku uticale pojedine stranke iz Beograda.
Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović je za RTS rekao da će dogovor biti ostvaren, a da odlaganje sednice u Leposaviću nije dramatičan događaj, jer lokalne vlasti ne treba da prihvate sporazum Vlade Srbije i KFOR-a, već da ga realizuju.
Stefanović čak smatra da je veštački stvoreno očekivanje da lokalni organi vlasti treba da prihvate privremeni sporazum, ali je podvukao da je siguran da će situacija na terenu polako ući i normalne tokove. Dodao je da je plan da se u dogovoru sa Srbima na severu i lokalnim rukovodstvom omogući smirivanje tenzija i normalizacija stanja, pa da bez ove krize u septembru uđe u dijalog s Prištinom.
Portparol Kfora Hans-Diter Vihter pozdravio je spremnost predstavnika Srba na Kosovu da razgovaraju o tome kako da se razreši tekuća kriza. „Očigledno im je potrebno još neko vreme za razgovore. Treba da sačekamo novi razvoj događaja“, rekao je Vihter za AP. On je kazao da vojnici KFOR-a mogu da zaobiđu barikade na putevima i da nemaju poteškoća da dođu do vojne baze na severu Kosova.
Kfor sprečen u pokušaju da promeni sporazum sa Vladom
Odlažeći komandant Kfora Erhard Biler pokušao da preko noći izmeni detalje privremenog sporazuma sa Vladom Srbije, ali je u tome sprečen, izjavio je danas sef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović.
Stefanoć je precizirao da je Biler, bez prethodnog dogovora sa pregovaračima zvaničnog Beograda, promenio četriri tačke privremenog sporazuma tako da one idu na štetu Srba sa severa Kosova i Metohije.
„Tri smo uspeli da vratimo u pozicije koje se poklapaju sa našim interesom, a sporna tačka je ostala ta koja se odnosi na nosivost teretnih kamiona koja je ograničena na tri i po tone“, rekao je Stefanović za vesti TV B92.
Kosovski inspektori traže u prodavnicama robu iz Srbije
Kosovski tržišni inspektori počeli su danas proveru zastupljenosti srpske robe u prodavnicama i kontrolu kako trgovine poštuju uvođenje zabrane uvoza robe iz Srbije.
Tržišni inspektori će akciju sprovoditi tokom čitavog avgusta, a sva roba koja je ušla nakon odluke o blokadi biće konfiskovana.
Šef Tržišne inspekcije Ruždi Šehu je predstavio „akcioni plan za nadzor tržišta od uvođenja mera reciprociteta u trgovinskim odnosima sa Srbijom i BiH“.
Reč je o dodatnim merama koje je najavila ministarka trgovine i industrije Mimoza Kusari-Ljilja.
Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović potvrdio je ove informacije i dodao da je to posledica jednostrano nametnute blokade na promet srpskih proizvoda.
Berlin: Primeniti prelazno rešenje i obnoviti dijalog
Poseta šefa nemačke diplomatije Gvida Vestervela Kosovu je, između ostalog, signal obema stranama u konfliktu da vlada u Berlinu stoji iza prelaznog rešenja, koje mora biti primenjeno, a dijalog obnovljen, rečeno je danas Tanjugu u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu.
“Zabrinutost zbog situacije na Kosovu i dalje postoji. Rešenje može biti pronađeno samo kroz dijalog.Vlada u Berlinu je u stalnom kontaktu sa vladama u Beogradu i Prištini“, rečeno je, povodom balkanske posete Vestervela, koji će, posle Hrvatske i Crne Gore, u četvrtak boraviti na Kosovu.
Kako je naglašeno, Vestervelova poseta predstavlja signal stranama u konfliktu da nemačka vlada stoji iza prelaznog rešenja, do koga se došlo u pregovorima sa komandantom Kfora, nemačkim generalom Erhardom Bilerom.
„Ono mora sada biti odlučno sprovedeno, a dijalog između Kosova i Srbije, kojim u ime Evropske unije (EU) posreduje Ketrin Ešton, obnovljen“, rečeno je u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu i naglašeno da je Zapadni Balkan težišni region nemačke spoljne politike.
“Nemačka vlada sledi politiku političke i privredne stabilizacije regiona“, kaže se u Ministarstvu i dodaje da je cilj nemačke spoljne politike u regionu da se postojeći konfliktni potencijali ograniče, izbijanje novih konflikata spreči i omogući integrisanje svih zemalja regiona u EU, u okviru jednog kondicioniranog, reformski orijentisanog procesa približavanja.
Vestervele će se u četvrtak na Kosovu, kako je rečeno u Ministarstvu u Berlinu, sastati sa kosovskom predsednicom Atihete Jahjagom, kosovskim premijerom i ministrom spoljnih poslova, Hašimom Tačijem i Enverom Hodžajem, generalom Bilerom, kao i sa predstavnicima Misije EU.