Preventivan lek protiv HIV-a?

Najnovije istraživanje u Africi potvrđuje da je pilula koja se uzima jednom dnevno, a koja se koristi za tretiranje pacijenata koji imaju virus HIV (uzročnik SIDA-e) takođe delotvorna u sprečavanju infekcije kod zdravih ljudi.

Za dvadesetogodišnjeg Džejmsa Krelestina iz Njujorka bitka protiv HIV-a i SIDA-e nije samo teorijska. Sa nedovoljno godina da bi legalno kupio alkohol u SAD Krelestin je nedavno došao u situaciju koja ga je navela da potraži hitan tretman koji bi ga sačuvao od zaraze HIV virusom.

„Nisam upotrebio kondom. Bio sam pijan i to nije bila baš najpametnija odluka u mom životu“, priča Krelestin.

Džejms se podvrgao jednomesečnom režimu uzimanja lekova protiv HIV-a da bi speečio da virus napadne njegova bela krvna zrnca i da se proširi.

Istaknuti istraživač SIDA-e – doktor Antoni Fauci, kaže da je neophodno da se ta hitna terapija primeni veoma brzo radi sprečavanja infekcije.

„Zato što – ako inficira jednu ćeliju i ta ćelija ugine, ali ne inficira drugu ćeliju – to znači da nema više infekcije. Jedino ako se dogodi da ta jedna inficirana ćelija – inficira najmanje još jednu, nekada dve, tri ili četiri, ako se to dogodi – onda ste u velikoj neprilici“, priča Fauci.

Lekari već koriste lekove protiv SIDA-e kako bi sprečili infekciju na način na koji je Džejms tretiran, kao hitnu meru. Tri nove studije izgleda da su potvrdile da „truvada“ – kombinovana pilula dva antiretroviralna leka, takođe može da bude efikasna i kao dugoročnija preventivna mera za ljude koji su možda bili izloženi HIV-u.

Studije su se bavile takozvanom predizloženošću kod heteroseksulanih parova u Africi. One su potvrdile jednu raniju studiju, koja je pokazala slične rezultate među homoseksualnim muškarcima.

Istraživači kažu da korišćenje ove tablete pruža 62 do 73 odsto šanse za sprečavanje infekcije. Međutim, iako je lek delotvoran, on je i skup. Postoje apoteke – kao što je jedna u „Whitman-Walker“ klinici, u kojima se uz pomoć vladinih subvencija smanjuju cene tih lekova koji spašavaju život.

Takođe, proizvođač – kompanija „Gilead“, nedavno je saopštila da će za zemlje u razvoju početi da proizvodi lek po ceni od 21 centa na dan. Komapnija „Gilead“ je pristala da postane članica Pula za medicinske patente UN, čime je dozvolila da se njeni antiretroviralni lekovi proizvode u generičkom obliku za upotrebu u zemljama u razvoju za prep i HIV tretmane.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE