Vijesti: Crnogorski studenti u Srbiji menjaju nacionalnost za besplatnu školarinu
Od nacionalne pripadnosti studentima iz Crne Gore i dalje zavisi status na pojedinim državnim fakultetima u Srbiji, pa mnogi koriste mogućnost da se zarad povoljnijih uslova izjasne onako kako se ne osećaju.
Potpisivanje iskaznice da je pripadnik srpske nacionalne manjine u Crnoj Gori studentima donosi mnoge beneficije: mogućnost finansiranja školarine iz državnog budžeta Srbije, jeftiniju menzu nego samofinansirajući studenti, pravo na smeštaj u studentskom domu i besplatno lečenje u Studentskoj poliklinici.
U suprotnom, kao strani studenti plaćaju školarine koje variraju od fakulteta do fakulteta (od 1.000 do 2.000 eura), uz plaćanje svakog prijavljenog ispita po 30 eura, što je u proseku dodatnih 150 eura po ispitnom roku.
Još krajem 90-ih Srbija je potpisala sporazume sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Slovenijom, Bugarskom, Makedonijom, Albanijom, Mađarskom i Rumunijom prema kojem njihovi državljani srpske nacionalnosti imaju pravo na besplatno školovanje na visokoškolskim ustanovama u Srbiji.
Međudržavnim sporazumom, pripadnici srpske nacionalnosti iz dijaspore tretiraju se kao državljani Srbije, što studenti koriste bez obzira na stvarnu nacionalnu pripadnost.
U praksi ne postoji mogućnost da se na srpskim univerzitetima provere izjave koje studenti prilažu, tako da je teško izbeći mogućnost zloupotrebe i sprečiti studente da zbog visoke školarine za strance “prilagođavaju” svoju nacionalni osećaj.
Važi za sve Srbe iz regiona
Marjan Nikolić, iz službe za odnose sa javnošću Beogradskog univerziteta “Vijestima” je rekao da studenti iz Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Srbi mogu ostvariti pravo na besplatno školovanje i da je potrebno da donesu overenu potvrdu na osnovu koje se utvrđuje da se izjašnjavaju kao Srbi iz Crne Gore.
”Takođe, da li će se njihova školarina plaćati iz državnog budžeta zavisi i od uspeha na prijemnom ispitu.
Ni nakon septembarskog roka na Beogradskom univerzitetu neće znati tačan broj studenata koji su se sa izjavom o nacionalnosti upisali kao “pripadnici srpske nacionalne manjine iz Crne Gore” jer se taj broj odnosi na sve studente srpske nacionalnosti iz Srbije i regiona. Nikolić je rekao da to pravilo važi i za Srbe iz Bosne i Hercegovine i iz Hrvatske.
“Ako se deklarišete kao Crnogorac, onda nemate pravo na besplatno školovanje, već imate status stranog studenta”, rekao je on.
Kako je “Vijestima” objašnjeno na Univerzitetu, na pojedinim fakultetima u zahtevima za upis traži se da se upiše nacionalna pripadnost, tako da ako upišu da su Srbi iz Crne Gore, ne treba da se donosi posebna potvrda.