Skup benzin obezbeđuje sjajnu dobit za naftne kompanije
Gotovo svi naftni koncerni objavili su dobre, čak rekordne poslovne rezultate za drugi kvartal 2011. zbog čega se svima koji su u mogućnosti savetuje da kupe deonice naftnih kompanija.
Najveći evropski naftni koncern „Šel“ je tako u drugom kvartalu gotovo udvostručio svoju dobit, objavivši dobit (EBIDTA) od 8,7 milijarde dolara i rast prometa naftnih derivata za oko trećinu, na 124 milijarde dolara, preneo je Dojče vele.
Američki „Ekson“, najveći među svetskim naftnim kompanijama koje se kotiraju na berzama, uvećao je profit za 41 odsto, zaradivši 10,7 milijardi dolara.
Rekorder u povećanju dobiti je norveški „Statoil“ koji je u drugom kvartalu ove godine objavio dobit od 27,1 milijardi kruna, što je oko devet puta više u odnosu na 3,5 milijardi kruna koje je ta kompanija zabeležila u istom periodu prošle godine.
„Statoil“, koji je zabeležio povećanje dobiti od oko 900 odsto i koji osim nafte eksploatiše i gas, saopštio je da će do kraja ove godine plasirati manje gasa nego prošle godine.
Zbog toga je neizvesno da li će takav rekordni porast dobiti norveške kompanije potrajati, ali blagajnu „Statoila“ svakako nastavlja da puni veća cena fosilnih goriva.
Naftni koncerni, mađutim, ističu da velika dobit nije isključivo rezultat pražnjenja džepova vozaca nego, kako su izjavili u „Šelu“ to je „rezultat napora smanjivanja troškova i poboljšanja tokova distribucije derivata“.
Na naftnom tržištu se najbolje može videti da ne pomaže ni „konkurencija“ nezavisnih ponudača koji obično nemaju svoje kapacitete za preradu nafte. Iz bilansa „Eksona“ se vidi da veća dobit nije samo rezultat povećanja eksploatacije, nego i boljih rezultata rada rafinerija koncerna.
I dok „Britiš petroleum“ (BP), koji je prisiljen da plaća odštetu zbog udesa svoje naftne platforme u Meksič kom zalivu prošle godine, ponovo beleži solidnu dobit, jedan od retkih naftnih koncerna koji je objavio pad dobiti je španski „Repsol“.
Španski koncern, koji je posebno pogodila kriza u Libiji, jer je tamo eksploatacija nafte praktično stala, zabeležio je pad dobiti od sedam odsto i u drugom kvartalu je iznosila „samo“ 485 miliona evra.
Prošle nedelje je iz uporišta pobunjenika, Bengazija isplovio drugi, i po svemu sudeći posljednji tanker sa naftom namenjenih svetskom tržištu.
U tom tankeru je samo nafta koja se zatekla u skladištima u luci, tako da je tanker, kapaciteta milion barela isplovio tek delimično napunjen što su, kako se očekuje, poslednje količine nafte iz Libije koje treba da potraju dok u toj zemlji ponovo ne počne da se eksploatiše nafta.