Rudnik boksita: Poljaci podižu gigant


 
Oživljavanje proizvodnje na površinskim kopovima „Zagrad“ i najava zakupljenja jame „Biočki stan“ od strane jedne poljske kompanije, ulili su nadu nikšićkim rudarima da će posrnuli „Boksiti“ sa 314 radnika (nekada bilo 1200) konačno stati na zdrave noge.
 
Svi se nadaju oporavku, stavljajući u arhive sve one nemile događaje koje su potresale ovaj ne tako davno uspešan kolektiv.

– To što su „Boksiti“ pregurali u poslednjih dvadeset godina ima karakter elementarne nepogode! Čerupali su bez milosti ovu firmu razni domaći i strani tajkuni. Nadamo se da će uz malo „infuzije“ ona ponovo oživeti i pokazati da može da radi, kaže za „Novosti“ Ilija Miljanić, predsednik udruženja inženjera „Boksita“. – Upravo ovih dana je obnovljena saradnja sa mađarskom kompanijom MAL o godišnjoj isporuci rude u iznosu od 150 hiljada tona. Priprema se izvoz rude za Birač iz Zvornika. Aktuelan je dolazak poljskog gazde, koji će u zakup uzeti jamu „Biočki stan“, iz koje će mesečno eksploatisati, uz pomoć naše radne snage, između 20.000 i 30.000 tona crvenog zlata.
Ukoliko se taj posao pokaže profitabilnim za zakupca, eto šanse za otvaranje i jame „Đurakov“ i zaposlenje još naših radnika. Verujemo da hoće, posebno ako se već zna da su njihove rezerve crvene rude preko deset miliona tona, a nova istraživanja pokazuju i više! Dokazano je da je u njima učešće silicijum-oksida do četiri odsto, aluminijum-oksida oko 60 procenata, što sve skupa čini ovu rudu najboljom u Evropi.

Za Miljanića je neshvatljiv odnos države prema „Boksitima“, posebno pogonu Glinice podgoričkog Kombinata aluminijuma, od čijeg rada zavisi sudbina rudnika.

– Sa njenim radom, „Boksiti“ bi imali siguran posao, dodaje naš sagovornik. – Pogaženi su kupoprodajni, koncesioni ugovor, kao i onaj o poravnanju, mnogi aneksi koji su dugo skrivani od javnosti.

Miljanić nudi recept za opstanak „Boksita“.

– Sa cenom aluminijuma od oko 3000 dolara po toni, već rečenom proporcijom silicijum-oksida i aluminijum-oksida, prevozom do Podgorice novom prugom i dogovorenim partnerstvom Vlade i poslodavca, niko ne bi mogao da bude konkurentan proizvodnji glinice u Podgorici. Na potezu je izvršna vlast. Tu kalkulacije ne sme da bude – kaže prvi čovek udruženja inženjera rudnika. – Isto tako, svi oni koji su poharali „Boksite“ moraju izađi pred lice pravde. Na to čeka i Evropa.

Sudbina Vlade

 
Sudbina preduzeća zavisi od vlade, u čijem vlasništvo je preko 30 odsto kapitala, ali nikako da se povuku pravi potezi koji bi firmu vratili na stare staze uspeha. Zašto država ćuti pred otvorenim propadanjem kompanije koja je mnogima bila u…?


Poravnjanje 

– Nadali smo se da će sa potpisivanjem ugovora o poravnanju i vraćanjem dela akcija Vladi Crne Gore doći do preobražaja u preduzeću. Umesto toga, počela su prepucavanja između predstavnika izvršne vlasti i ruskih gazda Centralno – evropske aluminijumske kompanije. Pokazalo se da su oni koji su tobože radili na tom poravnanju činili sve da od njega ništa ne bude. Nikakav boljitak nismo osetili, pa ni to što je cena aluminijuma na tržištu rasla – kaže Miljanić.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE