„Jumko“ šije uniforme za Fince i Poljake
Prvi dani avgusta biće presudni za 1.800 radnika vranjskog Pamučnog kombinata „Jumko”, jer Vlada Srbije treba da razmotri elaborat u kojem se za prekompoziciju firme i realizaciju socijalnog programa od države kao većinskog vlasnika traži kredit od deset miliona evra.
Situacija u “Jumku” nimalo nije ružičasta, jer je Osnovni sud u Vranju odbio zahtev za odlaganje izvršenja prispelih obaveza od 400 miliona dinara, zbog kojih je račun firme u blokadi od 23. aprila. Zbog neisplaćenih zarada, više od hiljadu bivših tekstilaca tužilo je i na sudu dobilo firmu i već je stiglo više od 100 pravosnažnih rešenja za prinudnu naplatu. Generalni direktor “Jumka” Zoran Stošić izjavio je da višemesečna blokada računa dovodi u pitanje realizaciju ugovorenih poslova i isplatu zarada za 1.800 zaposlenih.
– Ne odustajemo od višemesečne borbe za opstanak “Jumka” i država kao većinski vlasnik odlučuje o daljoj sudbini kombinata. Kao rešenje, Vladi Srbije predlažemo da se deo pogonskih hala izda u zakup ili proda. Pogoni “Jumka” imaju 150.000 kvadrata i na ovolikoj površini do 2.000. godine radilo je više od 12.000 zaposlenih. To navodi na zaključak da je neophodno da se firma preuredi u skladu sa postojećim brojem radnika, što bi omogućilo da firma radi na ekonomskim principima. Trenutno šijemo uniforme za oružane snage Poljske, Finske i Srbije, kao i za pojedina srpska javna preduzeća. Ugovoreni poslovi vrede preko 250 miliona dinara, – rekao je Stošić.
U “Jumku” ističu da bi se prodajom 70.000 kvadrata znatno smanjio pogonski prostor. Očekuje se da tekstilci od države do kraja godine dobiju pozajmicu od pet miliona evra i još toliko 2012. Dao novca od kredita utrošio bi se za socijalni program, za koji se prijavilo preko 500 radnika.
– Tehnološkim izmenama moramo se osloboditi viška fabričkog prostora, koji nam ne treba i stvara nepotrebne ogromne troškove. Prostor možemo da prodamo ili iznajmimo. Država nam je vezala ruke, jer u procesu restrukturiranja ništa ne smemo da otuđimo. Vranjski “Jumko” je jedina kompanija na Balkanu koja ima zaokružen proces proizvodnje – naglašava Stošić.
Predsednik ASNS u “Jumku” Snežana Veličković kaže da kreditom od države nije obuhvaćena isplata naknada bivšim radnicima na osnovu prispelih sudskih rešenja. Ona očekuje da će se iz kredita obezbediti 500.000 dinara za isplatu sedam zarada iz 2007. i oko 60.000 dinara po radniku zaostalih plata iz 2002. i 2003.
– Sindikat nastoji da obešteti i 140 radnika koji nisu tužili “Jumko”. Oni se nalaze u istoj situaciji kao i 1.000 bivših radnika, koji pravosnažnim tužbama potražuju plate u periodu od 2004. do 2008. godine. Dobro je što uprkos blokadi računa “Jumko” i dalje radi, istakla je Veličkovićeva.
Uprkos uspešnoj osmomesečnoj proizvodnji, radnike i dalje zabrinjava neizvesnost, jer preti opasnost da mašine ponovo stanu.