Rusi mere našu šljivu
Počela berba ranih sorti šljiva u čačanskom kraju, a sav rod odlazi u izvoz. Cena 0,4 evra po kilogramu. Zbog nešto sitnijeg ploda očekuje se pad cene
Počela je berba šljiva u čačanskom kraju i to pre svih, sorte „čačanska lepotica“. Udarna berba očekuje se ove nedelje, kada će šljivici biti prepuni berača. Otkupljivači kupuju prvi rod za 40 dinara po kilogramu, ali, kako saznajemo, cena neće dugo trajati, odnosno, imaće tendenciju pada, i po svemu sudeći, naredne nedelje pašće na 30 dinara.
Sav otkup šljive iz čačanskog kraja, izvozi se na rusko tržište.
– Ovogodišnji prinosi stonih sorti šljiva, kao što je „čačanska lepotica“ biće oko 20 tona po hektaru zbog nepovoljnih klimatskih uslova, odnosno kiše i niskih temperatura tokom cvetanja – kaže mr Ivana Glišić, istraživač saradnik na Institutu za voćarstvo. – Kod sorti za preradu („rodna“ i „stenlej“) očekuju se prinosi od 30 do 40 tona po hektaru.
Kad je reč o kvalitetu, prema rečima mr Glišić, šljiva je izuzetna u krajevima gde nije bilo grada. Jer, po njenim rečima, suvo i toplo vreme, pozitivno je uticalo na akumulaciju šećera u plodu, kao i na odsustvo pojave truleži.
– S druge strane, suša se negativno odrazila na krupnoću „čačanske lepotice“, a ukoliko se ovakve vremenske prilike prolongiraju, to će se odraziti i na sorte poznijeg vremena zrenja – kazala nam je Ivana Glišić.
– Ipak, zadovoljavajuća je potražnja šljiva. Sav rod „čačanske lepotice“ se, uglavnom, plasira na rusko tržište i to po ceni od 0,4 evra po kilogramu, ali će zbog umanjene krupnoće cena sigurno pasti.
Otkupljivač Igor Prelić iz čačanske firme „Ideal frukt“ iz Ježevice, potvrdio nam je da će cena otkupa šljive pasti za dan dva. Jer, kaže, pored umanjene krupnoće na pad cene uticaće i pojava velike količine šljiva na ruskom tržištu, ne samo roda iz Srbije, već i iz Bosne i Hercegovine…
– Trenutna cena je minimum zadovoljavajuća. Ista je kao i početkom berbe prošle godine, a za godinu dana je više puta rasla cena nafte, veštačkog đubriva – kaže Radenko Pupavica, koji ima oko četiri hektara pod zasadima šljive.
– Lično sam zadovoljan prinosom. Već naredne nedelje imaću desetak berača, koje ću morati da plaćam 1.500 dinara po danu, plus dva obroka. Iz mog šljivika ove godine na ruskom tržištu završiće oko 60 tona šljive.
Prema nezvaničnim podacima, cena kilograma srpske šljive na kvantašu u Moskvi prelazi evro za kilogram.