Poljoprivrednici u RS zadovoljni zaštitnom cenom pšenice
Poljoprivrednici u RS su uglavnom dali prolaznu ocjenu za odluku Vlade RS kojom je utvrđena otkupna zaštitna cijena merkantilne pšenice od 0,38 KM po kilogramu.
Takođe, utvrđeno je da će se davati dodatni podsticaj resornog ministarstva od pet feninga za one proizvođače koji svoju pšenicu budu predali mlinovima, te će pšenica po kilogramu biti plaćana 0,43 KM.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i jedan od proizvođača, rekao je da je Vlada RS dala zaštitnu cijenu i učinila dobrobit za poljoprivrednike jer su neki mlinari nudili cijenu od 36,37 feninga.
„Odluka Vlade RS od nas dobija prolaznu ocjenu. Država je uspjela da zaštiti cijenu pšenice, ali i dala još pet feninga subvencija za kilogram. Sada seljak za kilogram može da dobije 43 feninga, ali da je bilo bar 45, bio bi mnogo zadovoljniji i pokrio bi troškove“, rekao je Maletić.
Vladimir Usorac, predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, naveo je da ako neko od poljoprivrednika proda pšenicu za samo fening niže nema pravo na podsticaj.
“Cenu pšenice kao i ostalih useva diktira tržište. Očekujemo da će ona u septembru dostići i vrednost od marke. Pšenica je veoma tražena kultura jer je nema puno i ovaj podsticaj je dobrodošao“, rekao je Usorac.
Usorac kaže da je prošle godine Vlada RS odredila zaštitnu cenu od 0,45 KM, ali da nije imala šta da otkupi, jer su to učinili izvoznici.
Ostoja Nikolić, predsednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar“, smatra da je i ovaj put resorno ministarstvo pokleklo pred mlinarima, jer su, prema njegovim riječima, shvatili da nije realna cena ispod 0,38 KM. On smatra da zaštitna cena ispod 0,45 KM po kilogramu nije profitabilna.
“Smatram da Ministarstvo nije trebalo pokleknuti, jer to nije prihvatljiva odluka za poljoprivrednike. Ako su pokleknuli ove godine, realno je očekivanje da će se ista priča ponovoiti i naredne godine. Već ove godine jasno treba odrediti zaštitnu cenu da poljoprivrednici znaju kako da krenu u sledeću sezonu“, kazao je Nikolić.
On kaže da mlinari prete uvozom iz regiona, a u tom slučaju jedinu korist imaju oni.
„Milinari uvoze jeftnije, a domaća pšenica u tom slučaju gubi vrednost na tržištu“, istakao je Nikolić.
Stako Stakić, savetnik načelnika opštine Pelagićevo za poljoprivredu i privredni razvoj, smatra da je ovo povoljna cena u odnosu na tržište.
„Robnih rezervi gotovo i da nema, tako da će po ovoj ceni biti ostvaren određen podsticaj ratarima“, rekao je Stakić.
Slaviša Gligorević, direktor „Žitoprometa“ Bijeljina, smatra da zaštitna cena za otkup pšenice od 38 feninga za kilogram predstavlja očekivanu cenu koja ne odstupa mnogo od tržišne.
„‘Žitopromet’ počinje otkup pšenice po ovoj ceni“, rekao je juče Gligorević.
Silosi spremni
Na području RS određena su skladišta – silosi za prijem pšenice od poljoprivrednika koji su se opredelili da merkantilnom pšenicom izmire dugovanja Republičkoj direkciji za robne rezerve za preuzeto regresirano mineralno đubrivo kao podsticaj za setvu u ovoj godini.
Iz resornog ministarstva podsećaju poljoprivrednike koji su odlučili da na ovaj način vrate dug za preuzeto mineralno dubrivo da je paritet za jedan kilogram preuzetog đubriva 2,1 kilogram merkantilne pšenice.