Beograd nema dovoljno medicinskih sestara
U zdravstvenim ustanovama u prestonici nema dovoljno radnika, a najdeficitarnije su medicinske sestre. I sam ministar zdravlja, dr Zoran Stanković, primetio je da nedostaje barem 1.500 medicinskih tehničara, ali da u bolnicama i kliničko-bolničkim centrima, poput „Bežanijske kose“, nema ni dovoljno onkologa, radiologa, radioterapeuta, anesteziologa, patologa…
Stanković kaže da je Ministarstvo zdravlja ograničeno u ispunjavanju kadrovskih zahteva zbog materijalnih mogućnosti zemlje zbog čega nema izgleda da će novi kadrovi biti primljeni.
Nevenka Dimitrijević, predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije napominje da je situacija ovih dana naročito teška, pošto je počela sezona godišnjih odmora.
– Najviše muke imaju u prigradskim naseljima, jer ako sestra i lekar odu na godišnji odmor teško im je naći zamenu – objašnjava dr Dimitrijević. – Ne postoji precizan podatak koliko radnika fali zdravstvu, jer direktori uglavnom ne daju precizne podatke. Većina zaposlenih su ugovoreni radnici, koji dobijaju platu preko Fonda, ali u pojedinim ustanovama ima i takozvanih neugovorenih radnika, koje angažuju direktori, a plaća sama ustanova.
U Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“ kažu da im je potrebno najmanje 20 do 30 sestara.
– Više puta smo pisali Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, ali smo dobili odgovor da ove godine neće biti prijema nijednog medicinskog radnika, priča dr Dragutin Tričković, direktor Instituta. Ne fale nam samo medicinske sestre, već i spremačice. Dečija bolnica zahteva pedantno čišćenje, a mi imamo po jednu osobu na spratu koja je zadužena za taj posao.
Sa manjkom radnika nisu suočene samo bolnice, već i domovi zdravlja. Direktorka DZ „Novi Beograd“ Božica Novaković kaže da im fali oko dvadesetak sestara i bar 18 izabranih lekara.
– Najviše nam nedostaju medicinske sestre sa završenom višom školom, jer je ona uslov za rad u patronažnoj službi – objašnjava dr Božica Novaković. Imamo problem i sa doktorima opšte prakse, jer su preopterećeni, pošto na jednog imamo čak 1.800 kartona pacijenata, što je značajno iznad proseka za Beograd.
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u našoj zemlji ima čak 9.384 medicinska tehničara, kao i oko 1.500 sestara sa završenom višom školom, a posao čeka i oko 1.800 doktora. Mnogi od njih su primorani da traže posao u inostranstvu, a u NSZ kažu da su najčešće zemlje u koje odlaze Nemačka i Norveška.
OBRAZOVANjE
U Beogradu postoje tri srednje škole u kojima se obrazuju medicinske sestre i tehničari, u koje se upisuje po 800 đaka svake godine. Najviše medicinskog kadra obrazuje škola na Zvezdari – 380, sledi medicinska škola „Beograd“ sa 240, dok u Zemunu ima mesta za 180 učenika. Godinama unazad ove škole su na listi najpopularnijih među malim maturantima, tako da sva mesta budu popunjena u prvom krugu, a za upis je potrebno i više od 80 bodova.