(FOTO) Istorijski spomenici koji padaju u zaborav
U želji da ohrabri turiste da posete važna mesta od istorijskog značaja, a koji polako padaju u zaborav, BBC je napravio kraću listu istorijskih spomenika iz celog sveta koja se jednostavno moraju obići.
Ostrvo Roben, Kejptaun
Do 1996. godine je bio zatvor, a UN ga je uvrstio na Listu svetske baštine. Bivši južnoafrički predsednik i borac protiv apartheida Nelson Mandela ovde je bio zatvoren 27. godina. Zatvor je bio korišćen za mučenje političkih neistomišljenika skoro 400 godina. Danas predstavlja simbol pobede nad apartheidom.
Tadž Mahal
Indijski Tadž Mahal je pokretni spomenik iz opravdanih razloga jer je ovo mesto o čoveku kojem nedostaje njegova supruga. Car Shah Jahan je bio toliko tužan kada je njegova draga Mumtaz Mahal umrla da je napravio najlepšu građevinu na svetu kao večni dom njenom telu.
Nanjing
Stotine hiljada ljudi je poginulo, a desetine hiljada žena silovano kada su Japanci 1937. godine preuzeli kontrolu nad kineskim gradom NánjÄ«ng. Spomen soba žrtvama masakra omogućava posetiocima uvid u stravične zločine, a sagrađena je iznad masovne grobnice.
Hirošima
Broj poginulih od prve atomske bombe se procenjuje na 200.000 (pet godina nakon eksplozije). Spomen-park mira, muzej A-bombe priča priču o događajima pre, tokom i nakon bombardovanja Hirošime 6. augusta 1945. Za mnoge to je bolno iskustvo i moćan simbol idiotizma rata. Otvorena u avgustu 2002, dvorana Spomen-parka je dvorana sećanja i registar u kojem se čuvaju imena, fotografije i svedočanstva žrtava atomske bombe.
Jallianwala Bagh
Da bi se razumelo što je Indiju napravilo mestom kakvo je danas, idite na Amritsar, na mesto gde su britanske trupe, bez upozorenja, blokirale trg pre nego što su ispalile 1.650 hitaca u gomilu od 5.000 mirnih demonstranata. U blizini Zlatnog hrama sagrađen je dirljivi park koji odaje počast Indijcima ubijenim ili ranjenim te 1919. godine. Tragovi metaka ovde su još uvek vidljivi.
Tuol Sleng
Staru školsku zgradu Crveni Kmeri su koristili kao centar za mučenje u Kambodži. Danas je to mesto spomenik zločinima u kojima je ubijeno 1,7 miliona ljudi. Kontroverzna karta napravljena od lobanja i kostiju bila je previše jeziva, te je, stoga, danas zamenjena.