Kina: Spasioci se bore sa gasom da bi spasli 19 rudara
Visok nivo ugljen monoksida je primorao spasioce da prekinu napore za spasavanje 19 rudara zatrpanih u rudniku uglja u južnoj Kini, javili su danas državni mediji dva dana nakon urušavanja okna.
Agencija Sinhua je navela da je nesreća u rudniku u Hešanu u regionu Guangsi izazvana neprekidnim obilnim kišama.
U izveštaju se navodi da je 49 rudara uspelo da se spase, ali da je 19 ostalo zarobljeno pod zemljom. Spasioci su pronašli tri tela rudara poginulih u nesreći.
„Utvrđeno je mesto gde se nalaze zarobljeni rudari, ali nije poznato njihovo stanje“, navela je agencija citirajući spasioce.
Ugljen monoksid i drugi otrovni gasovi su pronađeni da „izlaze“ iz rudnika ranije jutros, a njihov izvor je još nepoznanica, dodao je izvor.
Spasavanje će biti nastavljeno što je pre moguće, navela je Sinhua.
Kina drži neslavan rekord po broju žrtava u rudarskim nesrećama zbog loših standarda bezbednosti i trke da se zadovolji velika potražnja za energentima od strane sve snažnije privrede.
U 2010. godini 2.433 rudara je izgubilo život u rudarskim nesrećama u Kini, iako je to smanjenje u broju žrtava od 2.631 koliko je bilo predhodne godine, podseća Rojters.