U Srbiji najskuplje dozvole za gradnju
Izdavanje građevinskih dozvola najskuplje je u Srbiji u odnosu na region, pokazuje istraživanje Svetske banke i Međunarodne finansijske korporacije (IFC).
Augusto Lopez-Klaros, direktor sektora analize u Svetskoj banci kaže da naknade za građevinsko zemljište čine najveći deo, tačnije tri četvrtine ukupnih troškova i da jugoistočna Evropa spada u jedan od najskupljih regiona u svetu kada je reč o dobijanju dozvola za gradnju.
„Na primer, u regionu je ovaj dokument čak 15 puta skuplji od proseka u zemljama Evropske unije. U većini ekonomija, najveći deo ukupnih troškova odlazi na građevinsku dozvolu, takse i pripadajuće poreze. Ali u regionu, postoji velika razlika u ceni među gradovima“, kaže sagovornik.
Inače na listi „Doing Biznis“ Svetske banke od 22 grada jugoistočne Evrope, pet gradova u Srbiji zauzelo je od 8. do 16 mesta. Pod lupom Svetske banke našli su se Kruševac, Zrenjanin, Beograd, Vranje i Užice. Svih pet srpskih gradova je među sedam gradova regiona u kojima postupak najviše košta.
Studijom su obuhvaćene Srbija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Albanija i Kosovo i Metohija.
On ističe da i u ovom segmentu ima pomaka. Zakonom o planiranju i izgradnji iz 2009. godine pojednostavljeni su postupci za izdavanje građevinskih dozvola. Novi zakon je različito uticao na gradove. U Vranju, na primer, taj dokument može da se dobije za šest meseci. To je tri meseca brže nego 2008. godine. S druge strane, u Beogradu je situacija znatno pogoršana. Investitori u srpskoj prestonici na ovaj dokument čekaju skoro godinu dana. To je čak pet meseci duže nego 2008. godine.
Prosek broja procedura za izdavanje građevinske dozvole u regionu je 20,2 (raspon je od 15 u Pljevljima do 30 u Kišinjevu u Moldaviji).
Srpski gradovi su u tom pogledu oko proseka: u Užicu 18, Vranju i Zrenjaninu 20, a Beogradu i Kruševcu 21.
Što se broja dana za obezbeđivanje građevinske dozvoletiče, prosek u regionu je 223 (kreće se od 96 u Bitolju do 554 u Mostaru).
U Srbiji se građevinska dozvola najbrže dobija u Vranju – za 168 dana, a postupak najduže traje u Beogradu 349 dana. Između su Zrenjanin, bolji od proseka regiona sa 186 dana, Užice 261 i Kruševac 191.
Ukupno uzevši kategoriju građevinskih dozvola, Zrenjanin i Vranje dele 13. i 14. mešto, Užice je na 15, Kruševac je na pretposlednjem mestu i Beograd na poslednjem.
Ocenjuje se da najveći izazov ostaje postupak konverzija prava korišćenja na građevinskom zemljištu u pravo svojine.
Kao pozitivan primer u regionu, kada je o brzini dobijanja građevinskih dozvola reč, naš sagovornik navodi Nikšić u Crnoj Gori.
Investitori koji budu čitali izveštaj Svetske banke videće i da su troškovi za započinjanje poslovanja u regionu jugoistočne Evrope sada gotovo upola manji. Taj izdatak se sa 23 odsto 2008. godine sada smanjio na 13 odsto od prosečnog prihoda po glavi stanovnika.
„U periodu između januara 2008. i januara 2011. godine vlade i lokalne samouprave u regionu izvršile su 48 reformi koje su doprinele poboljšanju uslova za osnivanje preduzeća“, napominje direktor sektora analize u Svetskoj banci.
Kako kaže, najbrži tempo reformi zabeležen je kada je reč o pokretanju novog posla. Ipak, region još zaostaje za Evropskom unijom, gde je pokretanje biznisa znatno jeftinije. Kao pozitivne primere u regionu navodi Nikšić i Pljevlja u Crnoj Gori gde se samo 1,5 odsto prihoda po glavi stanovnika troši na otvaranje firme.