Beograđani su najpijaniji vozači

Pijani vozači u Beogradu, nažalost, nisu retkost. Beograđani u odnosu na ostale vozače u Srbiji čak „prednjače“ u ovom prekršaju, pa ni više od pet promila alkohola u krvi – nije nemoguće.
 

Dragan Bogosavac, načelnik USP za Beograd, za „Novosti“ potvrđuje:
Statistika govori da je u periodu od 1. januara do 19. juna ove godine na području grada Beograda zatečeno u vožnji čak 6.793 vozača koji su upravljali vozilom u alkoholisanom stanju. Od tog broja, njih 1.131 je zadržan u pritvoru. Protiv svih onih koji su prekršili Zakon o saobraćaju i vozili u pijanom stanju, podnete su krivične ili prekršajne prijave.
 
Sagovornik Novosti ističe da se ni tokom prošlog vikenda Beograđani nisu libili da pijani sednu za volan.
U periodu od 17. do 19. juna, odnosno u petak, subotu i nedelju, saobraćajna policija zatekla je 154 vozača na području Beograda kako su vozili u alkoholisanom stanju. Njih 17 je zadržano u službenim prostorijama zato što je, prilikom kontrole, utvrđeno da u krvi imaju više od 1,20 promila alkohola. Ipak, najveća izmerena količina alkohola u krvi, tokom prošlog vikenda, iznosila je 2,33 promila kod jednog vozača – kaže Dragan Bogosavac.

On ističe slučaj Beograđanina kojeg je policija uhapsila 17. aprila jer je vozio sa 5,50 promila alkohola u organizmu, što je do sada nezabeležen slučaj, kako u prestonici, tako i u Srbiji.

Konačno, načelnik saobraćajne policije kaže da će i ubuduće kontrole vozila, odnosno vozača, biti česte:
– Nema opravdanja za ljude koji pijani sedaju za volan. Ne možete da popijete „koju više“ i kockate se sa svojim i tuđim životima. Za ljude koji su uhapšeni sa više od četiri promila alkohola u krvi mogu samo da kažem da je sreća što ih je neko na vreme zaustavio, jer svakom normalnom čoveku nije jasno ni kako su mogli da sede, a kamoli da voze, ne razmišljajući da li u takvim trenucima mogu nekog da povrede ili ubiju – zaključuje Dragan Bogosavac.
 
PIJANSTVO
O tome koliko je vozač koji je pijan seo za volan odgovoran za eventualni saobraćajni prekršaj ili nezgodu, u policiji kažu da je nevažno. Činjenica je da je taj vozač vozio u alkoholisanom stanju, što je – nedozvoljeno.

Medicina, pak, kaže drugačije, te stoga postoji nekakva nezvanična skala, odnosno stepenovanje pijanstva. Tako se umerena opijenost smatra sa 0,1 do 0,50 promila alkohola u krvi, srednja od 0,51 do 1,20 promila, a teška od 1,21 do 1,60 promila. Veoma teška opijenost je od 1,61 do dva promila, dok je takozvana potpuna opijenost više od dva promila alkohola u krvi. Alkoholisanost koja je veća od dva promila takođe se tretira kao „potpuna opijenost“, a ona od četiri promila kao – smrtonosna.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE