Vežbanje tokom trudnoće za normalu težinu bebe
Osim što buduće mame održava zdravima, redovno vežbanje tokom trudnoće pomaže u prevenciji prevelike težine novorođenčeta, potvrdila je nova studija.
Norveški su naučnici otkrili da žene koje redovno vežbaju u drugom i trećem tromesečju i to tokom prve trudnoće imaju 28 posto manje šanse da rode pretešku bebu.
„Žene, u većini slučajeva, prihvate zdravije životne navike pre i za vreme trudnoće. Ovo istraživanje sugeriše da dodavanje vežbanja tom popisu može biti poput dodavanja šlaga na tortu,“ rekao je dr. Robert Velč, istraživač iz američkog Mičigana.
Poznata pod medicinskim pojmom „fetalna makrosomia“ visoka porođajna težina deteta predstavlja rizik i za mamu i za bebu. Ako dete teži više od 4 kilograma, povećava se rizik od problema tokom porođaja. Moguće komplikacije su carski rez, postporođajno krvarenje i niska ocena prema Agpar testu (ocena vitalnosti novorođenčeta).
Istraživanje je potvrdilo da je broj „preteških“ beba u porastu, jer jer se smanjuje broj žena koje vežbaju tokom trudnoće. Ispitanice koje su učestvovale u istraživanju, a do sada nisu bile trudne – vežbale su najmanje tri puta nedeljno. Zbog fizičke su aktivnosti imale 28 posto smanjeni rizik od rođenja bebe s prevelikom porođajnom težinom.
Kod žena koje su pre ove trudnoće već rodile, efekt vežbanja nije bio u većini slučajeva delotvoran. Period u kojem su plesale ili učexstvovale u aerobnim vežbama niskog učinka, bio je obeležen smanjenom verovatnošću od rađanja deteta prevelike porođajne težine. Međutim, kada su plivale ili trenirale u fitness centru, delotvornost nije bila izražena.
Bez obzira na rezultate, vežbanje bi trebalo poticati kod svih dovoljno zdravih trudnica. Fizičku aktivnost ne bi trebalo odbaciti samo zbog „drugog stanja“.