Španci podelili voće i povrće, a Makedonci ga spalili

Šteta koju proizvođači voća i povrća imaju nakon izbijanja zaraze bakterijom ešerihija koli, navela je kolege iz Španije i Makedonije da radikalnije izraze svoj protest zbog nepoverenja u njihove proizvode.
 
Španski poljoprivrednici razdelili su juče 30 tona voća i povrća na centralnom madridskom trgu Felipe II, u znak protesta zbog štete koju su pretrpeli nakon izbijanja zaraze bakterijom ešerihija koli, kao i nezadovoljstva nadoknadama koje im je za to ponudila Evropska unija.
 
Na uredno postavljenim tezgama deljeni su krastavci, paradajz, salata, tikvice, plavi patlidžan, lubenice i breskve.

Prvobitnu ponudu kompenzacija EU za oštećene povrtare, u visini od ukupno 150 miliona evra (koja je juče povećana na 210 miliona evra), španski uzgajivači voća i povrća su ocenili kao ponižavajuću, s obzirom na to da su samo oni pretrpeli štetu od preko 350 miliona evra.

Generalni sekretar španskog sindikata poljoprivrednika COAG Migel Lopes izjavio je da u Španiji vladaju striktni standardi u pogledu mogućnosti praćenja hrane od „njive do trpeze“, pa je zato sveže povrće i voće iz te zemlje sasvim bezbedno.
Lopes problem vidi u daljoj distribuciji španskih prozvoda u EU, gde se ta mogućnost praćenja gubi, na šta Španci ukazuju već godinama, tražeći da se to ispravi.
 
Makedonci još radikalniji
 
Makedonski proizvođači ranog voća i povrća bacili su juče u vatru 250 tona krastavca, koji su ostali neizvezeni na evropsko tržište zbog straha i panike koji vladaju u Evropi od zaraze ešerihijom koli, za čijeg su uzročnika prvobitno bili označeni španski krastavci.
 
I pored toga što su makedonski krastavci i paradajz prošli rigorozne kontrole koje su pokazale da su zdravi i bezbedni za ishranu, evropski trgovci su otkazali sve dogovorene kontingente i time naneli veliku štetu makedonskim uzgajivačima.

„Mi imamo cunami na našim plantažama. Šta da radimo sa 2.000 tona neobranog povrća, sa punim magacinima, a da pri tome ni jedna gajba nije izvezena na evropsko tržište? Šteta je veća od milion evra“, izjavio je Gjorgi Samandov, vlasnik jednog od najvećih plantažnih sistema EKO Oaza iz Štipa.

Uništavanje povrća će se produžiti i u sledećim danima, kada će paljenjem sumpora dezinfikovati plantaže, ali time uništiti i rod.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE