Velika mogućnost pojave ešerihije koli u Crnoj Gori tokom leta
Direktor crnogorskog Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša rekao je da postoji velika mogućnost da se zaraza novim sojem bakterije ešerihije koli pojavi u Crnoj Gori tokom letne sezone.
„Moguće je da u Crnu Goru dođe turista iz neke od država gde je registrovana bakterija i da na taj način unese zarazu“, naveo je Mugoša.
On je podsetio da do sada nije bilo registrovanih slučajeva obolevanja od ove vrste ešerihije koli.
„Bakterija jeste problem i opasnost da dođe u Crnu Goru je prisutna. Moguće je da bakterija dođe preko nekog proizvoda. Sanitarna i fitosanitarna inspekcija kontrolišu uvoz proizvoda. Kada su u pitanju turisti, tu se ne mogu preduzeti neke mere, mora se preventivno uticati i ljudima pokušati objasniti da vode računa o higijeni, bez obzira na to da li će bakterija doći ili ne, jer postoje i drugi izvori infekcija“, rekao je Mugoša.
On je objasnio da se prevencija ogleda u vođenju računa o higijeni uopšte, a posebno je važna higijena ruku i narmirnica koje se termički ne obrađuju.
„Ako vodimo računa o higijeni i pridržavamo se ovih saveta, na najmanju moguću meru svodi se mogućnost pojave infekcije bilo kojom bakterijom“, rekao je Mugoša.