Press kažnjen zbog komentara čitalaca na sajtu
Viši sud u Beogradu kaznio je Press zbog čitalačkih komentara na sajtu, koje su gej udruženja prepoznala kao govor mržnje, iako su sporni KOMENTARI ČITALACA uklonjeni čim ih je administrator sajta primetio! Ovo je prva presuda u istoriji srpskog novinarstva kojom se mediji u Srbiji kažnjavaju zbog stava čitalaca.
Komentari zbog kojih je Gej strejt alijansa (GSA) podnela tužbu protiv Pressa objavljeni su pre dve godine kao reakcija čitalaca na tekst „Biću gej ikona“.
– Sud je utvrdio da komentari čitalaca objavljeni na internet sajtu Pressonline predstavljaju govor mržnje prema LGBT populaciji – stoji u saopštenju GSA.
Nije pravosnažno
Pressu je presudom, donetoj u prvom stepenu i nije postala pravosnažna, naloženo „da o svom trošku objavi presudu u celosti, bez komentara i bez odlaganja, najkasnije dva dana od pravosnažnosti presude“. Zahtev za isplatu odštete je odbačen.
Urednik portala Pressonline Nebojša Janković kaže da niko iz uredništva Pressa nikada nije napisao nijednu reč koja bi diskriminisala građane kakvo god da je njihovo opredeljenje!
– U pitanju su isključivo komentari posetilaca sajta koji su uklonjeni čim su primećeni. Pre postavljanja bilo kog komentara svaki posetilac dobija obaveštenje da nijedan od komentara ne predstavlja stavove redakcije portala Pressonline.rs i dnevnog lista Press već isključivo autora komentara. Takođe se navodi da su na portalu Pressonline.rs zabranjeni svaka ideja, informacija ili mišljenje kojima se podstiču mržnja, diskriminacija i nasilje – kaže Janković.
On podseća da su mnogo diskriminativniji i uvredljiviji komentari na račun LGBT populacije tih dana objavljivani i na drugim domaćim portalima.
– U zemljama u okruženju sloboda komentara je apsolutna, a imate i primer najveće socijalne mreže na planeti Fejsbuk, na kojoj postoje čitave grupe koje su neskriveno protiv ove populacije – navodi Janković.
Presuda protiv Pressa iznenadila je i predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašina Obradovića.
– Začuđen sam presudom jer u Srbiji ne postoji usaglašena sudska praksa kada su u pitanju blogovi i komentari čitalaca. To je nešto što tek treba da se obuhvati zakonom – kaže Obradović.
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović kaže da to što je administrator uklonio komentare čim ih je primetio predstavlja odgovoran postupak i svojevrsno izvinjenje.
– U tom slučaju medij ne treba da snosi odgovornost ili sud to treba da uzme kao olakšavajuću okolnost – smatra Brajović.
Tužitelji bez komentara
On kaže da u Americi kriterijum odgovornosti zavisi od mogućnosti da sajt bude moderiran.
– Ako je velika redakcija, kao što je to slučaj u „Njujork tajmsu“, odgovornost dele i mediji i čitalac – ističe Brajović.
Predrag Azdejković iz Gej lezbijskog info centra kaže za Press da mu nijedno suđenje protiv medija nije simpatično, ali da novinarska udruženja i ljudi iz struke moraju naći najbolji model kako bi se regulisala oblast čitalačkih komentara.
Lazar Pavlović iz Gej strejt alijanse juče nije bio raspoložen za razgovor.
– Više komentara imaćemo tek nakon pravosnažnosti presude – rekao je Pavlović.
Advokatski tim Pressa najavio je da će se žaliti na prvostepenu presudu.
Hrvati sve puštaju
U medijima zemalja u okruženju apsolutno je slobodno komentarisanje novinarskih tekstova. Tako se, na primer, na internet sajtu hrvatskog Indeksa pojavljuju najgnusniji komentari, vređanja i psovke koje administratori tek naknadno uklanjaju, pri čemu se redakcija ograđuje od odgovornosti. Mnogi komentari, međutim, ostaju i nije zabeležen slučaj da je neki medij zbog toga odgovarao.