Privrednici traže promenu modela razvoja do 2014.

U Domu narodne skupštine u Beogradu u petak je završena prva sednica Srpskog parlamenta preduzeća na kojoj su predstavnici realnog sektora zatražili promenu modela privrednog razvoja do 2014. i aktivniju ulogu u donošenju propisa koji se odnose na poslovanje privrede.
 
Foto: Beta

Privrednici su ukazali da mora biti doneta nova agrarna politika, a javna potrošnja prilagoditi realnim mogućnostima privrede.

Potpredsednica vlade za privredu i regionalni razvoj Verica Kalanović izrazila je na kraju sednice nadu da će ovakvi sastanci budu redovni, a država i privrednici otvoriti i  druge oblike saradnje.Uz želju da budu još uspešniji u svom  poslovanju, potpredsednica Kalanović je privrednike i preduzetnike pozvala da pomognu državi da izađe iz lošeg ambijenta u kome oni rade.

Predsednik Privredne komore Srbije  (PKS) Miloš  Bugarin je iskazao razočarenje što sednici nisu prisustvovali i šefovi poslaničkih grupa u Skupštini Srbije, i izrazio mišljenje da odsustvo predstavnika zakonodavne vlasti na sastancima sa privrednicima ne bi trebalo da bude praksa u  budućnosti. Bugarin je izrazio nadu da će danas usvojene zaključke Srpskog parlamenta preduzeća, Vlada uzimati u obzir u svom budućem radu.

Srpski parlament preduzeća usvojio je, pored, ostalog zaključak da se mora sistemski urediti da legitimni predstavnici privrede budu konsultovani u donošenju propisa koji se direktno odražavaju na poslovanje realnog sektora.

Pravci ekonomske politike Srbije do 2014. moraju da se odnose na promenu modela  razvoja i prilagođavanje državne politike pomoći za realizaciju tog modela, zatim na donošenje nove agrarne politike, kao i na prilagođavanje javne potrošnje realnim mogućnostima privrede.

Ekonomska politika zemlje do 2014. mora da se odnosi na sprovođenje svih do sada  definisanih mera za unapređenje konkuretnosti srpske privrede i na donošenje sistemskog okvira održivog finansiranja privrede u kojem je porioritetna mera osnivanje Razvojne banke.

Privrednici su u zaključcima zatražili da se stvori sistemski okvir za rešavanje  problema nelikvidnosti privrede, izazvanog dugovanjem korisnika budžetskih sredstava privatnom sektoru i međusobnim dugovanjima u privredi.

Nova ekonomska politika u naredne dve godine treba da bude usmerena i na donošenju  planova, programa i instrumenata podrške za sprovođenje mera za unapređenja izvoza.

U zaključcima je, takođe, navedeno da u najkraćem  roku treba da budu oformljeni radni timovi predstavnika državnih institucija, preduzeća i udruženja PKS, u cilju usaglašavanja planova i dogovora da zaključi budu sprovedeni u delo.

Prvoj sednici Srpskog parlamenta preduzeća je prisustvovalo više od 250 privrednika i članovi Vlade premijera Mirka Cvetkovića.      

Olakšajte nam poslovanje!


Učesnici Srpskog parlamenta preduzeća zatražili su od države da im olakša poslovanje, kroz smanjenje poreza, drugačiju politiku kursa dinara i zakone koji prate potrebe privrede.

Oni su zatražili da se ubrzaju reforme, jer će domaća privreda bez toga teško moći da bude konkurentna, a ako želimo u EU reforme moramo da završimo.


Počasni predsednik kompanije „Tarket Sintelon“ Nikola Pavičić upozorio je vladu da je zbog politike jakog dinara zabeležen gubitak izvoznika koji se, samo u ovoj godini, meri stotinama miliona evra i u ime privrede zatražio od države da nastavi započete reforme. Pavičić je naglasio da je nedopustivo da se reforme odlažu dok se ne sprovedu parlamentarni izbori u zemlji i predložio učesnicima skupa da to u zaključcima okarakterišu kao narušavanje državne odgovornosti.

On je takođe predložio da Srpski parlament preduzeća zatraži od država da veže nivo plata za kretanje zarada u prerađivačkoj industriji i naveo da su u tom sektoru industrije zarade niže za 30 odsto od onih u javnom sektoru, dok je u razvijenim zemljama Zapada obrnut slučaj.

Poreske stope za privrednike takođe bi morale da budu niže, primetio je Pavičić.

Direktor „Galeb grupe“ Radoslav Veselinović predložio je da se, kao što je to nekad bilo, predstavnicima privrede i Komore omogući da prisustvuju sednicama odbora Skupštine Srbije. Veselinović smatra da bi ubuduće predloge zakonskih propisa iz oblasti realnog sektora, pre nego što ih Vlada usvoji, trebalo poslati Privrednoj komori Srbije na raspravu.

Prema njegovom mišljenju, PKS bi trebalo omogućiti da predlaže zakonske propise koji se tiču privrede.

Direktor „Ratara“ iz Gračanice Momčilo Trajković je ukazao na problem koji imaju Srbij na Kosovu, gde u mestima sa većinskim srpskim stanovništvom, institucije iz Prištine nameravaju da privatizuju preduzeća. Desiće se da će Srbi biti robovi na svojoj zemlji, upozorio je Trajković i zatražio od predstavnika države Srbije da zaštiti svoj narod.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE