Gorivo više nije najskuplje u Crnoj Gori
Gorivo u Crnoj Gori od ove sedmice više nije najskuplje u regionu, nakon pojeftinjenja eurosupera od 95 oktana i dizela za tri centa.
Lider po cenama sada je Srbija, nakon izjednačavanja akciza, ali i zbog povećanja vrednosti dinara u odnosu na euro. Srpski mediji prenose da bi se moglo desiti da gorivo Naftne industrije Srbije već narednih dana još jednom poskupi.
Ono što je razlika između Crne Gore i Srbije, kada su cene u pitanju, jeste što se gorivo u Srbiji ne toči po istim cenama na svim pumpama, pa čak ni na onima istog vlasnika, odnosno kompanije. Cene goriva se apsolutno slobodno formiraju i u poslednje vreme, kako piše novosadski Dnevnik, veoma često menjaju.
Europremijum BMB 95 je najjeftiniji u Bugarskoj i Bosni i Hercegovini 1,2 eura za litar, u Makedoniji iznosi 1,24, Rumuniji 1,26, Sloveniji 1,3, Hrvatskoj 1,33, Crnoj Gori 1,34 eura za litar.Cene eurodizela u Srbiji u maju su više nego u svim zemljama okruženja, osim Mađarske i Grčke, pokazali su podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS).
Taj naftni derivat u Srbiji je trenutno skuplji nego u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Bugarskoj i Rumuniji.
Eurodizel u Srbiji košta 1,37 eura za litar, dok je njegova cena najniža u Makedoniji 1,08 eura za litar, a najskuplja u Grčkoj 1,52 eura za litar. Cena eurodizela u Bugarskoj je 1,17, u Sloveniji 1,21 euro, Hrvatskoj 1,22 eura, Bosni i Hercegovini 1,23 eura, Rumuniji 1,26 eura, Crnoj Gori 1,25 eura, a u Mađarskoj 1,41 euro za litar.
Benzin europremijum BMB 95 u Srbiji u maju košta 1,4 eura za litar i njegova cena je takođe viša od cene tog derivata u svim zemljama okruženja, osim u Mađarskoj gde iznosi 1,47 i u Grčkoj, gde košta 1,71 euro za litar.
Europremijum BMB 95 je najjeftiniji u Bugarskoj i Bosni i Hercegovini 1,2 eura za litar, u Makedoniji iznosi 1,24, Rumuniji 1,26, Sloveniji 1,3, Hrvatskoj 1,33, Crnoj Gori 1,34 eura za litar.
Na maloprodajne cijene naftnih derivata u zemljama regiona, osim kursa eura ili domicilne valute i dolara, utiče i cijena sirove nafte na svjetskom tržištu.
Brzina usklađivanja cijena na domaćem tržištu razlikuje se, pa su zemlje koje se nalaze na Mediteranu, gdje nafta brže dolazi, u stanju da za nekoliko dana brže odreaguju na nagle promjene cijena sirove nafte, bez obzira na to da li se radi o sniženju ili poskupljenju.
Kada je Crna Gora u pitanju, maloprodajne cijene goriva značajno su determinisane velikim udjelom akciza. Samo od toga, državni budžet prošle godine imao je priliv od skoro 98 miliona, dok se ove godine očekuje da ta cifra premaši 100 miliona. Od svakog prodatog litra, budžetu ode prosječno pola iznosa.