IT pirati kradu 15.000 radnih mesta

Čak tri četvrtine kompjutera u Srbiji ima nelegalne softvere, a stopa piraterije koju EU toleriše novim članicama je oko 50 odsto.
Srbija će zato morati ozbiljno da se pozabavi ovim problemom, ističe Miloš Blagojević, rukovodilac razvoja poslovanja u kompaniji Majkrosoft.
On dodaje da je država već preduzela određene korake u borbi protiv piraterije.
Blagojević kaže da je u Poreskoj upravi, krajem prošle godine, formirano Odeljenje za kontrolu legalnosti softvera kod pravnih lica. Ambiciozni i energični ljudi u Republičkom javnom tužilaštvu i MUP takođe doprinose u borbi protiv nelegalnih softvera.
On podseća i da nije pridruživanje EU jedino zbog čega država mora da smanjuje stopu nelegalnih kompjuterskih programa. Drugi razlog je ogroman finansijski gubitak države.
„Smanjenje stope piraterije za 10 odsto otvorilo bi 15.000 novih radnih mesta, a u državni budžet slilo bi se dodatnih 29 miliona evra prihoda. To bi značilo ubrzan razvoj softverske i IT industrije, što bi se višestruko pozitivno odrazilo na srpsku privredu“, zaključuje Miloš Blagojević.
Prednost legalnih softvera, objašnjava naš sagovornik, višestruka je. Osim što se ne krše autorska prava, podaci su bezbedniji uz zakonito korišćenje programa, u svakom trenutku dostupna je podrška proizvođača softvera.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE