Gastritis i čir na želucu najčešća oboljenja Banjalučana
Bolesti sistema za varenje, od kojih su najčešće gastritis i čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, tokom prošle godine dijagnostikovan je kod više od 60.000 stanovnika Banjaluke.
Rekla je ovo za „Glas Srpske“ specijalista porodične medicine u Domu zdravlja dr Sanja Tešanović.
– Veliki broj pacijenata, oko 59.000, boluje i od bolesti sistema za disanje, od kojih su najčešće astma i bronhitis, a oko 40.000 Banjalučana ima problema sa sistemom krvotoka, kao što je povišen krvni pritisak i povišen holesterol u krvi. Među velikim brojem bolesnika su i oboleli od mišićno-koštanog sistema, oko 20.000, a najčešća bolest je reuma – istakla je Tešanovićeva.
Ona je dodala da bi među najrizičnije istakla bolesti sistema za krvotok.
– Ove bolesti dovode do srčanih i moždanih udara. Povišen krvni pritisak nazivamo i „tihi“ ubica jer najčešće ne daje tegobe, a jedan je od glavnih uzročnika srčanih udara – kazala je Tešanovićeva.
Prema njenim rečima, pored kardiovaskularnih bolesti kojima su obuhvaćeni i muškarci i žene, postoje određene bolesti koje su specifične za pol.
– Tako je kod muškaraca najčešća bolest karcinom prostate, a kod žena karcinom dojke. Interesantno je da se bolesti štitne žlezde češće manifestuju kod žena nego kod muškaraca – kazala je Tešanovićeva.
Prema njenim riječima, u poslednjih nekoliko godina primetan je veći broj pacijenata sa dijagnostikovanim oboljenjem.
– To može da se dovede u vezu sa češćim posetama ambulantama porodične medicine u kojima se rade preventivni pregledi i bolesti dijagnostikuju u ranijem periodu – pojasnila je Tešanovićeva.
Ona je dodala da je primećena promena ponašanja kod većeg broja pacijenata u smislu redovnog dolaska na lekarske preglede i kontrole od trenutka uvođenja sistema porodične medicine i zakazivanja pacijenata na preglede.
– Naravno, i pored napora timova porodične medicine da animiraju što veći broj građana da urade preventivne preglede, jedan broj još uvijek nema dovoljno razvijenu svijest za ovaj oblik prevencije u zdravstvu – kazala je Tešanovićeva.
Prema njenim rečima, pet osnovnih koraka u prevenciji srčanih i moždanih udara su redovna kontrola krvnog pritiska, prestanak pušenja, kontrola nivoa šećera u krvi, smanjenje telesne težine i redovna fizička aktivnost.
– Kada govorimo o dijabetesu ili u narodu poznatijem povišenom nivou šećera u krvi, pacijenti moraju imati u vidu da je pravilna ishrana, u kojoj su jednako zastupljene sve namirnice, bez preteranog unosa ugljenih hidrata i masti, jedna je od osnovnih mera prevencije. Smanjenje telesne težine je moguće samo uz pravilnu ishranu i uvođenje fizičke aktivnosti, koja podrazumeva najmanje 30 minuta brzog hoda u toku dana – istakla je Tešanovićeva.
Što se tiče malignih oboljenja, prietan je porast broja pacijenata sa nekom vrstom tumora, jer je prošle godine bilo 7.500 pacijenata, što je za 3.000 više nego u 2009. godini. Naglašavam da je veoma važno redovno dolaziti na preventivne preglede koji se obavljaju u ambulantama porodične medicine – istakla je Tešanovićeva.