Homen: Problem su azilanti, ne vize

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen rekao u Utisku nedelje da vizna liberalizija nije ugrožena, ali da je situacija sa azilantima ozbiljna.
Zato najavljuje izmene krivičnog zakonika. „Do sada ste u krivičnom zakoniku imali krivično delo trgovine ljudima, koje je vrlo slično opisu ovoga, ali tu imate element prisile. Ovde imate problem, što nije do sad bilo regulisano, da vas niko ne tera da budete lažni politički azilant“, objašnjava Homen.
„Imali ste i krijumčarenje ljudi, koje bi se takođe moglo da podvede, ali ima tu i jedan drugi momenat, a to je ilegalno prelaženje granice. Ne, oni legalno prelaze našu granicu. Jednostavno, do sada nije bila ni potreba za tim krivičnim delom jer smo imali vizni režim. U ovom trenutku, sa porastom lažnih azilanata mi ćemo morati da uvedemo i ovo krivično delo“, dodao je on.
Takvim rešenjima usprotivio se komesar za ljudska prava opozicionog LDP-a Marko Karadžić. On se još jednom založio za parlamentarnu debatu o problemu lažnih azilanata, koju zagovara njegova partija.
„Da li se sećate onog vica kada su nam uvodili vize: Ko poslednji izađe iz Srbije, nek ugasi svetlo. Svi smo se kao smejali, a znali smo da ima u tome istine. To je jasan signal da vi treba više da uradite da objasnite ljudima šta je Evropa, šta je azil, šta su mehanizmi zaštite ljudskih prava. Ne možemo mi stalno govoriti da smo najbolji, najlepši i da nam najbolje ide a onda kada se suočimo sa novim problemom daj da uvodimo nova krivična dela“, kazao je on.
Šefica vladine kancelarije za evrointegracije Milica Delević rekla je da se prilikom određivanja mera mora naći ravnoteža.
„To nije pitanje za EU. Mislim da je to pitanje Srbije kao države i mislim da to treba da obavezuje svaku Vladu- naći meru između onoga što se čini u kratkom roku. Da se, s jedne strane, obezbedi ono što građani čini mi se najviše prepoznaju kao posledicu evropske integracije, a to je da putuju slobodno, a s druge strane, da se bilo koja mera koja se preduzima, da ne ugrozi, dugoročno, ono što nam je cilj svima a to je da građani Srbije osećaju pripadnost i uključenje u državu Srbiju, da je osećaju kao svoju i da zbog toga ne traže azil“, smatra Delevićeva.
Članica Komiteta za građanske slobode Evropskog parlamenta Tanja Fajon prethodno je izjavila da je realno očekivati da će Savet ministara EU u junu utvrditi mehanizam privremene suspenzije vizne liberalizacije, „s tim da će od daljeg ponašanja Srbije i ostalih država regiona zavisiti da li će ta suspenzija biti i aktivirana“.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE