Srbija pri dnu po uslovima za žene i decu
Srbija je po uslovima za život dece na 35. mestu od 43 razvijene zemlje, objavila je međunarodna nevladina organizacija za zaštitu dece Sejv d člidren (Save the Cildren).
Kada je reč o uslovima za život majki, Srbija je na 37. mestu, iza svih zemalja EU i Hrvatske, koja je na 27. mestu, preneo je portal EurAktiv Srbija. Od zemalja regiona od Srbije su lošije Bosna i Hercegovina (41), Makedonija (42) i Albanija (43).
Posmatrano po najznačajnijim pokazateljima, žene u Srbiji imaju relativno malu opasnost da tokom života umru na porođaju – jedna od 7.500, što je manji rizik nego u 10-ak zemalja EU, uključujuci Sloveniju (jedna od 4.100), Veliku Britaniju (4.700), Mađarsku (5.500) i Francusku (6.600).
Treba imati u vidu, međutim, da to zavisi i od broja dece, a natalitet je u nekim od pobrojanih zemalja, pre svega Francuskoj, veći nego u Srbiji.
Srbija je među najlošijima po upotrebi modernih sredstava kontracepcije – samo 19 odsto žena ih koristi, dok je od razvijenih zemalja situacija lošija samo u Crnoj Gori – 17 odsto.
Toliko nizak procenat je, proizlazi iz podataka Sejv d čildren, karakterističan za grupu najmanje razvijenih zemalja. Srbija ima dosta dugačko porodiljsko odsustvo u poređenju sa drugim razvijenim zemljama.
Kada je reč uslovima za decu, Srbija je na 35. od 43 mesta. Gledano po pokazateljima, smrtnost dece do pet godina u Srbiji je sedam od 1.000. To je isti nivo kao u Slovačkoj, u Poljskoj i na Malti, Lošiji rezultat od Srbije imaju Letonija i SAD (8), Crna Gora (9), Bugarska (10), Makedonija (11), Belorusija, Rumunija i Rusija (12), Bosna i Hercegovina (14), Albanija i Ukrajina (15) i Moldavija (17).
Srbija je, međutim, najlošija među razvijenim zemljama po upisu dece u predškolske ustanove (51 odsto), a među lošijima po upisu u srednje škole (91 odsto).
U svetu svakog dana umre 22.000 dece mlađe od pet godina od bolesti koje se mogu ili sprečiti ili lečiti, najviše u zemljama u razvoju i nerazvijenim zemljama, navodi se u izveštaju.
Najbolja mesta za majčinstvo su Norveška, Australija, Island, Švedska, Danska, Novi Zeland, Finska, Belgija, Holandija i Francuska.
Te zemlje dobile su visoke ocene po pitanju zdravlja majki i dece, kao i njihovog ekonomskog i obrazovnog položaja. Potpuno je drugačija slika na 10 najlošijih mesta za majke i decu.
To su, na listi od 164 zemlje, Avganistan, Niger, Gvineja-Bisao, Jemen, Čad, Kongo, Eritreja, Mali, Sudan i Centralnoafrička Republika.