Radovi u Senjskom rudniku najverovatnije na leto
Do kraja meseca biće završen arhitektonski projekat budućeg eko-muzeja i regionalnog centra za industrijsko nasleđe u Senjskom rudniku, a radovi na određenim objektima mogli bi da počnu već na leto, izjavio je danas prof. dr Mihailo Timotijević sa Arhitektonskog fakulteta.
Timotijević, koji rukovodi timom za pripremu projekta, izjavio je Tanjugu da će nakon završetka celokupne dokumentacije, projekat biti ponuđen na tenderu građevinskim firmama, a on očekuje da bi konkretni radovi mogli početi već na leto.
Prema Timotijevićevoj proceni za realizaciju projekta revitalizacije Senjskog rudnika, prvog projekta u Srbiji koji će biti finansiran sredstvima Evropske unije (EU), potrebno je oko dve godine i oko 1,5 miliona evra, a Ministarstvo kulture Srbije obezbedilo je sredstva za pripremu projektne dokumentacije.
Planirano je da Senjski rudnik, rodno mesto srpske industrijalizacije, započete otvaranjem prvog modernog rudnika uglja u Srbiji 1853. godine, za nekoliko godina preraste u regionalni centar za industrijsko nasleđe i održivi razvoj, centar ekološkog i kulturnog turizma. Timotijević je istakao da je cilj da se vrati izgled i atmosfera nekadašnjeg rudnika, u kome je sve bilo podređeno radu, a gde je sedamdesetih godina prošlog veka srušena termocentrala i nestalo na stotine metara šina, kojima je prevožen ugalj.
Projekat revitalizacije Senjskog rudnika se odvija u okviru Ljubljanskog procesa, zajedničkog poduhvata Saveta Evrope (SE) i Evropske komisije (EK), koji je proistekao iz Regionalnog programa za kulturno i prirodno nasleđe jugoistočne Evrope, a koji je i u širem okviru deo procesa proširenja EU. Cilj Ljubljanskog procesa je zajedničko sakupljanje domaćih i inostranih sredstava i podsticanje javno-privatnih partnerstava za finansiranje projekata kulturnog nesleđa na području zapadnog Balkana, radi njegovog unapređivanja i korišćenja u politici održivog razvoja.
Rukovodilac jedinice za tehničku pomoć i saradnju u Direktoratu za kulturu, kulturno i prirodno nasleđe SE, Mihael de Tis, istakao je na današnjoj konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture da je projekat Senjskog rudnika pokazatelj dobre saradnje Srbije i Evropske komisije, od značaja za lokalnu zajednicu, ali predstavlja i generator za razvoj čitavog regiona. De Tis je naglasio da nije cilj samo obnoviti objekte, već omogućiti njihovo buduće korišćenje i okupiti sve činioce društvenog razvoja kako bi radili na podizanju kvaliteta života i održivog razvoja.
Državna sekretarka u Ministarstvu kulture Snežana Stojanović Plavšić je rekla da je Srbija formirala nadzorno telo za sprovođenje Ljubljanskog procesa do 2013. godine i izržila očekivanje da će do tada biti i više sredstava iz evropskih fondova za sprovođenje projekata. Ona je istakla da je potrebno razviti instituicionalne kapacitete i raditi na obuci stručnjaka, jer cilj projekta nije samo obnavljanje i konzervacija zgrada. „U razgovoru sa De Tisom zaključili smo da Srbija može i želi da bude lider tog procesa u ovom delu jugoistočne Evrope i u tom pravcu radićemo na donošenju Strategije o kulturi i novog Zakona u oblasti kulturnog nasleđa koji će pružiti institucionalnu osnovu za dalju primenu ovakvih modela u našoj zemlji“, istakla je Plavšić. Ona je kazala da žele da pokažu da se stari, zapušteni industrijski gradovi i nerazvijene lokalne zajednice, mogu razviti kroz negovanje kulturne tradicije i identiteta, ali, dodala je ona, neophodna je dalja saradnja sa lokalnim vlastima, negovanje svih regionalnih kapaciteta i snažna podrška sa nacionalnog nivoa.