10 bivših zatvorenika koji su postali uspešni preduzetnici
Razne studije nas obaveštavaju o tome kako ljudi sa kriminalnom prošlošću umaju dvaput manje šanse za zaposlenje od onih koji nikada nisu počinili kriminalno delo. Međutim, kada nađu posao obično zarađuju oko 40 odsto manje od kolega koji nisu imali problem sa zakonom. Preduzetništvo je jedna od grana sa tendencijom da izjednači ovu razliku između osuđivanih i neosuđivanih ljudi.
Neki od osnivača uspešnih kompanija su „završili“ u zatvoru, a mnogi su postali preduzetnici nakon što su odslužili zatvorsku kaznu. Evo 10 priča za primer…
- Marta Stjuart
Tokom 2004. godine Marta Stjuart (Martha Stewart), osnivačica Omnimedije (Omnimedia) odslužila je petomesečnu kaznu zbog ometanja vlade, a u vezi sa unutrašnjom trgovinom. Tokom boravka u zatvoru, deonice njene medijske kompanije su skočile, a ona je postala milijarderka.
- Pajper Keman
Osuđena za pranje novca od heroinskog kartela, Kermanova je otišla u zatvor. Njeno iskustvo iz zatvora će kasnije poslužiti kao inspiracija za novu Netfliksovu (Netflix) hit seriju (Orange Is the New Black).
- Frederik Hatson
Nakon služenja zatvorske kazne zbog švercovanja 3000 kilograma marihuane, Hatson je napravio Pidžonli (Pigeonly), bazu zatvorenika koja bi pomagala ljudima da nađu članonve porodice koji su u zatvoru. Najpoznatija aplikacija Pidžonlija omogućava porodicaa da zatvorenicima šalju fotografije sa smart telefona.
- Kos Marte
Hapšenje zbog vođenja 2 miliona dolara vrednog kartela droge u Njujorku je ono što je Marteu „donelo“ boravak u zatvoru. Tokom četiri godine je vežbao i skinuo 35 kilograma. Nakon oslobađanja je osnovao Konbodi (ConBody), kamp za vežbanje koji simulira zatvorsko okruženje i koji sada ima preko 400 klijenata nedeljno.
- Sederik Hornbakl
Nakon služenja osmogodišnje zatvorske kazne Hornbakl je prošao kroz teksaški program zatvorskog preduzetništva. 2008. godine je osnovao agenciju za selidbe „Muvd baj love“ (Moved by Love).
- Kurtis „Fifti sent“ Džekson
Nakon što je izvesno vreme proveo u popravnom domu, sarađivao je sa umetnicima potput Eminema i Dr. Drea. Onda je stvorio carstvo: odeće, filmova, video-igrica i rudnik platine. Njegov udeo u Vitaminskoj vodi (Vitamin Water) je takođe doprineo njegovom uspehu.
- Džordžija Durannte
Nakon modelinga za Kodak, Durante se preusmerila na kaskadiranje za reklame. Potom se udala za mafijaša i radila kao vozač za bekstvo. Nakon što je napustila muža, započela je sopstvenu kompaniju za kaskadere „Performans tu“ (Performance Two) i napisala je memoare.
- Kevin Mitnik
Sa šesnaest godina Mitnik je postao begunac nakon što je hakovao 40 korporacija. Bežao je tri godine, a nakon što je pušten iz zatvora 2002. godine osnovao je kompaniju za sajber bezbednost Minik Sekjuriti (Mitnick Security).
- Frenk Abignejl
Ovaj osuđenik je započeo sa ispisivanjem lažnih čekova sa šesnaest godina. Tokom šest godina, Abignejl je unovčio preko 2,5 miliona dolara. Nakon što je zatvoren pomagao je policiji prilikom hvatanja falsifikatora, napisao je knjigu koju je Spilberg pretvorio u film i osnovao kompaniju koja se bori protiv prevara.
- Dejv Dal
Sin pekara, Dal je mrzeo pekaru. Nakon služenja zatvorske kazne zbog droge i oružane pljačke Dal je započeo sa proizvodnjom sopstvene „linije“ hleba nazvane „Dejvov ubitačni hleb“. Ova kompanija je zaradila 50 miliona u 2013. Iste godine je ponovo uhapšen.
Izvor: BIZLife, Inc.com
Foto: Printscreen
Piše: A. M.