
„U Srbiji je čak i borba protiv korupcije – korupcija“
Advokat Božo Prelević ocenio je da Srbija nema šanse da ove godine dođe do 35 odsto ispunjenosti ciljeva Grupe država protiv korupcije (GRECO) navedenih u izveštaju o evaluaciji tog tela Saveta Evrope.
Prelević na okruglom stolu „Da li je korupcija najveća pošast Srbije“ naveo je da je Srbija za 24 godine primenila samo jednu od 24 preporuke GRECO-a, što je kako je ocenio, zastrašujuće, a da je država u međuvremenu potrošila milione dinara i evra na to „da nam kažu šta je korupcija“.
Prelević je podsetio da je napravljen Akcioni plan za period 24/25 godine za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije od 2024. do 2028. godine.
„U usvojenoj Nacionalnoj strategiji 2024. piše da je nesumnjivo da je korupcija negativna društvena pojava, koja razara temelje društvenog uređenja, građanskih sloboda, načela demokratije i osnovnih prava građana“, dodao je on.
Ocenio je i da korupcija nije najveća pošast Srbije, već posledica odsustva jakih instutucija i vladavine prava.
„Odsustvo jakih institucija je posledica zarobljene države, a zarobljena država je posledica kriminalnih, organizovanih grupa u političkim strankama, čast izuzecima, koji su uzurpirali institucije i zakone, a sa druge strane neorganizovanih građani kojima je Srbija bliža od pohlepe, dakle sa jedne strane je pohlepa, a sa druge su ovi što ćute“, naveo je on.
Ne postoji svest o „pljački države“
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović ocenio je da Srbija ima sistem u kom je borba protiv korupcije – korupcija.
Profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović izjavila je da u domaćoj javnosti još uvek ne postoji dovoljno razvijena svest šta je to korupcija.
„Ne postoji svest niti znanje o tome da korupcija zapravo znači punjenje privatnih džepova na uštrb javnih resursa, faktički pljačka države, koja se odvija kroz sve sektore i sve segmente, počevši od gradskog prevoza, dobrobiti životinja, pa do velikih infrstrukturnih projekata“, navela je ona.
Ocenila je da se u korumpiranom društvu pošten čovek, koji igra po pravilima i poštuje propise, oseća nesposobnim da ostvari svoje interese.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Beta
Foto: screenshot, Freepik