
U ovom mestu na moru bitkoin se koristi kao svakodnevna valuta
U 2019. godini, jedna lokalna kripto inicijativa u El Salvadoru imala je ambiciju da stvori prvu lokalnu ekonomiju zasnovanu na bitkoinu. Ona je inspirisala nacionalnu politiku, privukla pažnju sveta i promenila živote mladih u zajednici. Danas, u tihom surferskom gradiću El Zonte, koji sada nosi nadimak Bitcoin Beach, putnici mogu lično doživeti ovaj eksperiment.
Put do El Zontea lako je propustiti mala krivina vodi na usku asfaltiranu ulicu obrubljenu gustim rastinjem. Jedini putokaz upućuje na plažu, udaljenu oko kilometar. Plaža je pod večernjim suncem gotovo prazna, osim jednog psa koji se hladi na obali i para surfera koji odmaraju na ležaljkama.
Od svih mesta gde bi mogla da se rodi finansijska revolucija, El Zonte deluje kao malo verovatan kandidat. Ali ovo izolovano ribarsko selo na pacifičkoj obali El Salvadora, poznato po toplom moru tokom cele godine i jakim talasima, danas je globalno prepoznato kao Bitcoin Beach – retko realno okruženje u kojem se kriptovaluta koristi u svakodnevnom životu.
„I ja sam postala deo eksperimenta“
Stigla sam radoznala, ali skeptična. Čula sam priče o „održivoj bitkoin ekonomiji“ u kojoj možete kupiti gotovo sve kriptovalutom. Ali koliko to stvarno ide daleko? Možete li platiti hotelsku sobu? Obrok za dvoje? Flašicu vode ili lokalnu pupusu od kukuruza? Hladno pivo na plaži?
Odgovor sam dobila u jednom vremešnom baru na plaži. Kada sam podigla telefon da platim dva lagera bitkoinom, barmen nije ni trepnuo. Uzeo je drugi uređaj, otkucao iznos, pokazao mi QR kod – i uz par klikova stigla je potvrda da je plaćanje prošlo. Eksperiment je stvaran, i ja sam sada njegov deo.
Misterija zvana Satoshi: Čovek koji je zauvek promenio svet finansija
Putnici u centru društvenog eksperimenta
Upravo je ta kombinacija putovanja i učešća u nečemu revolucionarnom ono što privlači posetioce u El Zonte. Za one koji već poseduju bitkoin, korišćenje valute na ovom mestu može i da znači izbegavanje gubitaka pri konverziji novca.
Eksperiment je započet 2019. godine, kada su lokalni ekonomista Majk Piterson i lider zajednice Roman Martinez dobili anonimnu donaciju u bitkoinu. U početku su angažovali mlade da čiste plaže i reke – i za to ih plaćali u kriptovaluti. Kada je pandemija došla i poslovi nestali, projekat se proširio i na širu zajednicu.
„El Salvador je imao specifičnost – od 2001. koristi američki dolar, a ne svoju valutu“, kaže Piterson. To je značilo da bitkoin nije morao da se „bori“ s nacionalnom valutom. Takođe, ogroman deo populacije je bio bez pristupa bankama. U tom kontekstu, bitkoin je omogućio elektronska plaćanja po prvi put.
Kako koristiti bitkoin kao turista
Za turiste je korišćenje bitkoina jednostavno:
– Skinete aplikaciju (kriptovalutni novčanik),
– Ubacite bitkoin u aplikaciju,
– I spremni ste za plaćanje.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik