
Tramp najavio carine za EU, stigao mu oštar odgovor
Američki predsednik Donald Trump najavio je da će Vašington „prilično brzo“ uvesti carine na robu koja se iz Evropske unije uvozi u Sjedinjene Države.
„Stvarno su iskoristili SAD“, rekao je Trump u govoru u kojem je najavio mogućnost dodatnih carina Meksiku i Kanadi.
U subotu je Trump najavio uvozne poreze od 25% na kanadsku i meksičku robu, s kanadskom energijom koja se oporezuje nižom stopom od 10%. Kanada i Meksiko najavili su povratne carine od 25% na američku robu.
„Ne uzimaju naše automobile, ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Ne uzimaju gotovo ništa, a mi uzimamo sve, milione automobila, ogromne količina hrane i poljoprivrednih proizvoda“, rekao je Trump, piše BBC.
Upitan postoji li vremenski okvir za objavu carina EU-a, Trump je rekao: „Ne bih rekao da postoji vremenski okvir, ali će to biti vrlo brzo.“
„Gotovo sve zemlje sveta su pljačkale SAD. Imamo deficite, ne sa svakom ali skoro sa svakom zemljom, i mi ćemo to promeniti. To nije bilo pravedno“, rekao je on.
Na pitanje da li će uvesti carine Velikoj Britaniji, Trump je rekao da bi se to „moglo dogoditi“ i dodao da je fokusiran na trgovinu s EU. „To će se sigurno dogoditi sa EU“, rekao je.
„Ako neko hoće trgovinski rat, imaće ga!“
Premijer Luksemburga Lik Friden je oštro i borbeno odgovorio na pretnju američkog predsednika da će uvesti dodatnu carinu i na robu iz Evropske unije.
„Mi nismo slabiji od SAD, a ako neko hoće trgovinski rat, imaće ga!“, rekao je šezdesetjednogodišnji premijer na samitu EU u Briselu, kao i da treba održati dobre transatlantske veze.
Friden je naglasio da „ne treba da se odmah uzbuđujemo zbog svake odluke američkog predsednika“ i ukazao da EU zasad nije pogođena dodatnim američkim carinama.
Premijer Finske, Peteri Orpo je reagovao umerenije od svog luksemburškog kolege.
„Mi smo se pripremili, s Trampom bi moralo da se pregovara. Ja neću početi nikakav rat. Hoću da počnem pregovore“, rekao je Orpo povodom Trampove pretnje.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Index, Beta
Foto: Beta_AP