Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Svaka druga žena u Srbiji u riziku od siromaštva

    U Srbiji je 42 odsto stanovništva izloženo riziku od siromaštva, koje više „preti“ ženama nego muškarcima, dok je lepši pol generalno i dalje na podređenijem društveno-ekonomskom položaju.

    U izjavi za agenciju Beta poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je navela da zvanični statistički podaci ukazuju da je procenat stanovništva koji je u Srbiji izložen riziku od siromaštva znatno veći od Evropske unije, gde iznosi 28 odsto.

    Praksa Poverenika pokazuje da se upravo marginalizovane kategorije ljudi, poput osoba sa invaliditetom, pripadnici određenih nacionalnih manjina poput Roma, stariji i pre svega žene, najčešće suočavaju sa siromaštvom.

    „Siromašne kategorije ljudi nemaju pristup ustanovama sistema, oni vrlo često žive ‘daleko’ i od onih koji su pored njih, a prve komšije se često prave i da ih ne poznaju jer je u našem društvu siromaštvo – sramota“, smatra Brankica Janković.

    Ona je ukazala da je siromaštvo višedimenzionalni fenomen koji, pored nedovoljnih prihoda za osnovne potrebe, podrazumeva i aspekte u vezi s ljudskim pravima, kao što su nemogućnost zapošljavanja, neodgovarajući uslovi stanovanja i neadekvatan pristup socijalnoj zaštiti, zdravstvenim, obrazovnim i komunalnim uslugama.

    Prema njenim rečima, statistika nije na strani žena, pa podaci pokazuju da se ispod linije siromaštva nalazi 52 odsto žena, a oko 47 odsto muškaraca.

    „Svaka treća žena strepi od gubitka posla, a mnoge žene rade bez ugovora o radu, bez plaćenog staža i doprinosa. One često nemaju pravo na odsustvo i plaćen godišnji odmor i ne uživaju nikakvu zaštitu na radu“, upozorila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

    Manje plate, manje penzije, a i te kako rade

    Ona je ukazala i na to da su profesije gde češće rade žene slabije plaćene, kao što je slučaj sa prosvetom, zdravstvom i novinarstvom. „Posebno su ugrožene žene na selu gde uglavnom nisu nosioci gazdinstava, a i te kako rade i to često bez ikakvih primanja ili s minimalnim, ili porodičnim penzijama.

    „Lošiji položaj izuzetno je vidljiv i kod starijeg stanovništva, žene u proseku primaju manju penziju nego muškarci. Poslodavci izbegavaju da zapošljavaju žene koje imaju više od 50 godina“, navela je Brankica Janković..

    Poverenica je zaključila da je ključ borbe protiv siromaštva odgovorna i adekvatno kreirana socijalna politika. „Veći broja radnih mesta je jedini način izlaska iz siromaštva, kao i obrazovanje. Takođe, razbijanje stereotipa i predrasuda je važno za sprečavanje diskriminacije prilikom zapošljavanja“, smatra poverenica.

    Izvor: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE