
Stručnjaci upozoravaju: Ukoliko vam se pojavio „PLAVI EKRAN SMRTI“ preduzmite ove korake
Windows računari širom sveta su jutros pogođeni velikim problemima, a sada su izdati saveti o tome kako da ispravite grešku sa kojom su se mnogi suočili.
Globalni IT prekid doveo je do problema sa računarima širom sveta, a mnogi su prijavili da su njihovi uređaji u katastrofalnom stanju i prikazuju „Plavi ekran smrti“ (Blue screen of death).
Čini se da su problemi uzrokovani ažuriranjem koje je izdao tim za sajber bezbednost u CrowdStrike-u sa greškom koja utiče na globalne kompanije kao što su avio-kompanije, banke, supermarketi, pa čak i Sky News, koji je iznenada ukinuo emitovanje zbog tehničkih problema.

Windows (Freepik)
Potvrđujući probleme, Crowdstrike je rekao: „Imamo široko rasprostranjene izveštaje o BSOD-ovima na Windows hostovima, koji se javljaju na više verzija senzora“. Kompanija kaže da je pronašla grešku i ispravila je, ali izgleda da računari na koje je kvar već uticao i dalje imaju problema.
Stručnjaci su sada izdali nekoliko koraka koje bi trebalo da ispratite kako biste rešili ovaj problem:
- Pokrenite Windows u Safe Mode-u ili Windows Recovery Environment
- Idite do direktorijuma C:\Windows\Sistem32\drivers\CrowdStrike
- Pronađite datoteku koja odgovara nazivu „C-00000291*.sis“ i izbrišite je
- Pokrenite host normalno
Govoreći o prekidu rada i njegovim posledicama, dr Harjinder Lallie – stručnjak za sajber bezbednost sa Univerziteta u Warwick, rekao je: „Svetski IT prekid koji se odigrao jutros je bez presedana u opsegu i obimu sistema na koji je uticao. Iako ne možemo spekulisati o tome šta je uzrok, čini se da bi to mogla biti greška servera koja potiče od jednog dobavljača.
„Ova IT ‘katastrofa’ naglašava potrebu za većom otpornošću, većim fokusom na sisteme rezervnih kopija, a možda čak i potrebu da se ponovo razmisli da li koristimo najotpornije operativne sisteme za takve kritične sisteme“.
Šta je plavi ekran smrti?
„Blue Screen of Death“ (BSOD) je popularan naziv za plavi ekran koji se pojavljuje na Windows operativnim sistemima kada dođe do kritične greške u sistemu. BSOD je indikator ozbiljnog problema koji operativni sistem ne može da reši, pa se računar mora restartovati kako bi se pokušalo otklanjanje greške.
BSOD može biti uzrokovan različitim problemima, uključujući hardverske kvarove, nekompatibilne ili oštećene drajvere, greške u kernelu operativnog sistema, problemi sa RAM memorijom, pregrevanje komponenti, ili oštećenje sistema fajlova.
BSOD je namerno dizajniran da zaustavi rad sistema kako bi sprečio oštećenje podataka i omogućio korisnicima ili tehničarima da istraže i reše problem pre nego što se računar ponovo pokrene.
Letovi, banke, TV emiteri – sve je stalo: Šta znamo o globalnom IT prekidu koji je zaustavio svet?
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik