Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šta je „psihološki aikido“ i kako može pomoći da rešimo svakodnevne probleme

    Gde je više od jedne osobe tu će uvek biti konflikta. Doduše, neki su i u konfliktu sa samima sobom. Svakog dana moramo da dajemo ili slušamo argumente drugima, jer što više društvenih uloga imate (majka, prijateljica, koleginica, supruga/otac, prijatelj, kolega, muž…) to više imate “materijala” za raspravu. Često te rasparave nisu konstruktivne, već se pretvaraju u prave borbe i izazivaju ozbiljne “psihičke povrede”. Ali, da li nam treba takav ishod?

    U daljem tekstu videćete neke od saveta svetski poznatog psihologa Mihaela Litvaka (Michael Litwak), koji misli da se rešenje nalazi u “psihološkom aikidu” – odnosno rešavanju bilo kog problema bez borbe, svađe (mirnim putem).

    – Psihološki aikido podseća na balansiranje na lopti – balansiranje pre agresije. Budisti kažu da na taj način oslabljujemo otpor.

    – Nemoj se boriti, jer ćeš neizbežno postati ono protiv čega se boriš. Previše moći dovodi do suprotnog efekta.

    – Nauči da budeš vođen da bi vodio druge.

    – Onaj ko viče na tebe radi to u afektu, što znači da nije toga svestan. Smešno je pokušavati da pričaš sa osobom čija je svest isključena. To je isto kao pričati sa nekim ko spava. Jeste li ikada videli nekoga da viče na drugog a da je dobro raspoložen?

    Vikanje kao odgovor onome ko viče na tebe nalik je na udaranje osobe koja se davi veslom. On ili ona se zapravo dave – u sopstvenom besu. Zato im nemojte pomagati u tome.

    – Šta radimo kada se osećamo loše? Optužujemo, vrištimo i plačemo. Zato, kada neko viče na nas, on ili ona se u stvari oseća loše.

    – Da li znaš kako da prekineš njihovo vrištanje? Ćuti i pusti ih da se smire. Ne slušaj njihove reči, to samo njihova bol plače. Kako da ne pokažeš nikakvu reakciju? Tako što ćeš ohrabrivati i pohvaliti sebe. “Kakav talenat imam! Mogu da ostanem smiren/a čak i sa ovakvom osobom!” Jednostavna tišina ima efekat hladne vode (hladnog tuša). Dok naš protivnik reži na nas, mi ga gledamo pažljivo i slušamo. Pustimo ih da se ohlade.

    Ćutati, biti tih, dok želiš toliko toga da dokažeš i pokažeš istinski je težak zadatak, ali je zasigurno toga vredan. Ako se jedna strana u sukobu ponaša mudro, ostali će se osećati smirenije. Zato vam predlažemo da pokušate da usavršite umetnost psihološkog aikida – na taj način vaše zdravlje i smirenost vaših najbližih biće sačuvana.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE