The ocean Race

Regata The Ocean Race Europe 2025 osnažila naučni i ekološki identitet Jadrana

Finale trke The Ocean Race Europe 2025 u Boki Kotorskoj obeležilo je novo poglavlje za Jadran na međunarodnoj mapi pomorskih i ekoloških inicijativa. Tokom sedmodnevnog programa u Tivtu, kroz brojne edukativne, naučne i umetničke sadržaje u okviru Ocean Live parka, promovisane su vrednosti znanja, održivosti i zajedništva.

Posebno zapaženo mesto zauzeo je paviljon Univerziteta Crne Gore, predstavljajući sinergiju nauke, inovacija i obrazovanja. Zahvaljujući angažmanu Pomorskog fakulteta Kotor, Instituta za biologiju mora i drugih partnera, posetioci su imali priliku da se upoznaju sa istraživanjima i tehnologijama koje doprinose očuvanju morskog ekosistema.

Unutar paviljona, za čiji dizajn je zaslužan Arhitektonski fakultet, predstavljeni su brojni naučni projekti i alati – od podvodnih dronova i sistema za praćenje kvaliteta vazduha, do 3D štampe i virtuelnog ronjenja kroz olupine brodova. Posebnu pažnju privukli su sadržaji namenjeni deci i mladima, koji su imali priliku da nauku dožive na kreativan i interaktivan način.

Predstavljanje naših projekata, istraživanja i opreme u okviru univerzitetskog paviljona, kao i organizovane posete dece iz osnovnih i srednjih škola iz svih krajeva Crne Gore, zapravo su bili sjajan uvod u ovogodišnje Dane nauke i inovacija kao centralnog godišnjeg događaja Ministarstva prosvete, nauke i inovacija. Zaista smo zahvalni i ponosni na ulogu koju je Pomorski fakultet Kotor imao u celoj ovoj interesantnoj i značajnoj priči“, izjavila je doc. dr Zorica Đurović, prodekanica za razvoj i komunikaciju Pomorskog fakulteta Kotor i potpredsednica Organizacionog odbora finala trke.

Delta District i The Ocean Race: Održivost kao spona kopna i mora

U saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i inovacija Crne Gore, lokalnim samoupravama i sponzorima, Pomorski fakultet Kotor organizovao je dolazak oko 1.200 učenika osnovnih i srednjih škola iz različitih delova ove zemlje. Učenici su imali priliku da učestvuju u edukativnim i kreativnim radionicama, te da se upoznaju sa misijom trke The Ocean Race, očuvanjem mora i okeana.

U okviru saradnje sa kompanijom Una Montenegro, umetnicama Ivanom i Jelenom Bjelicom i OŠ „Drago Milović“ iz Tivta, održana je i kreativna radionica izrade jedrilica od recikliranih materijala, čime je simbolično spojena umetnost, ekologija i edukacija. Finale trke zaokruženo je izložbom akademske slikarke Ivane Bjelice, čije zatvaranje je na simboličan način obeležilo kraj programa u okviru TORE 2025 finala.

Regata The Ocean Race Europe 2025 još jednom je dokazala da su more, znanje i održivost vrednosti koje povezuju zajednicu, inspirišu mlade i stvaraju temelje za budućnost u kojoj su nauka i priroda na istoj strani.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Omega Team

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE