Izvezeno je robe u vrednosti od 7,3 milijarde evra, 15,8 odsto više nego u ustom periodu 2022. godine, dok je uvoz robe vredeo 9,4 milijarde evra i bio 0,7 odsto veći nego u isto vreme lane, navedeno je u saopštenju.
Deficit je bio 2,1 milijardu evra, odnosno 30,7 odsto manje u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je bila 77,6 odsto i bila je veća od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 67,5 odsto.
Zemlje EU čine skoro 60% ukupne razmene
Kako je navedeno, spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Zemlje članice Evropske unije čine 59,3 odsto ukupne razmene.
Drugi po važnosti partner Srbije su zemlje CEFTA sa kojima je ostvaren suficit u robnoj razmeni koji je bio rezultat uglavnom izvoza: električne energije, žitarica i proizvoda od njih, gvožđa i čelika, električnih mašina i aparata i pića.
Izvoz Srbije u zemlje CEFTA u prva tri meseca ove godine bio je veći od milijardu evra, a uvoz 439,4 miliona evra, pa je suficit iznosio 609 miliona evra, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 238,6 odsto, saopštila je RZS.
Šta se najviše izvozilo?
Na listi prvih pet proizvoda u izvozu u martu, prvo mesto zauzima izvoz setova provodnika za avione, vozila i brodove, drugo mesto pripada izvozu struje, na trećem mestu je izvoz rude bakra i koncentrata, a slede izvoz novih spoljnih guma za automobile i izvoz delova i pribora za motorna vozila.
Lista prvih pet proizvoda u uvozu pokazuje da je prirodni gas naš prvi uvozni proizvod, drugi je uvoz sirove nafte, na trećem mestu je uvoz lekova za maloprodaju a slede uvoz struje i lignita.