Notr Dam

Predivni Notr Dam otvara vrata posle pet godina: Ovo su detalji

Francuski predsednik Emanuel Makron posetiće danas radove na renoviranju pariske katedrale Notr Dam uoči njenog ponovnog otvaranja 7. decembra, pet i po godina nakon što je razorni požar uništio njen krov i toranj i izazvao veliku štetu. 

Srednjovekovno gotičko remek-delo, Notre-Dame de Paris (Pariska Gospa) jedan je od najomiljenijih i najposećenijih spomenika francuske prestonice. Njegovi rebrasti svod, zadivljujući prozori od vitraža i izrezbareni kameni elementi dugo su slavljeni u knjigama i filmovima.

Kamen temeljac za ovu katedralu položen je 1163. godine, a gradnja je nastavljena tokom većeg dela sledećeg veka, uz velike restauracije i dogradnje u 17. i 18. veku.

Viktor Igo je koristio katedralu kao okruženje za svoj roman iz 1831. „Zvonar Bogorodične crkve“. Kvazimoda, glavnog lika, tumačili su brojni holivudski glumci, uključujući i Čarlsa Lotona, a postoji i animirana Diznijeva adaptacija.

Notr Dam

FILE – A hole is seen in the dome inside Notre Dame cathedral after the fire in Paris, Tuesday, April 16, 2019. (Christophe Petit Tesson, Pool via AP, File)

Kako je došlo do požara?

Uveče 15. aprila 2019. godine izbio je plamen na krovu katedrale. Ubrzo je vatra zahvatila toranj i skoro srušila glavne zvonike. Širom sveta, TV gledaoci su sa užasom gledali kako gori srednjovekovna zgrada. Krov se srušio, ali su zvonici i fasada izdržali. Ostaje nejasno šta je tačno izazvalo požar. Francuske vlasti su saopštile da je možda kriv električna kvar ili zapaljena cigareta.

Svečano otvaranje

Predsednik Emanuel Makron održaće govor ispred katedrale u subotu, 7. decembra, oko 18 časova, nakon čega će pariski nadbiskup Loran Ulrih koristiti svoj pregač da pokuca na teška vrata katedrale.

Notr Dam

People stroll by book sellers in front of Notre-Dame cathedral, Thursday, Nov. 28, 2024 in Paris. (AP Photo/Michel Euler)

Unutar katedrale će se tri puta pevati psalam kao odgovor na kucanje, nakon čega će se vrata otvoriti. Nadbiskup će blagosloviti drevne orgulje katedrale pre nego što počnu da sviraju. Nadbiskup će služiti misu dan kasnije sa početkom u 10.30 sari, prvu od osam dnevnih misa posvećenih ponovnom otvaranju i fokusiranih na zahvalnost, između ostalih, donatorima koji su platili renoviranje i vatrogascima koji su pomogli da se spase. Neke od misa, uključujući i onu od 8. decembra uveče, u 18.30 časova. biće otvorene za javnost.

Kada možete posetiti Katedralu?

Ako imate sreće, katedralu možete posetiti 8. decembra uveče od 17.30 časova do 20 časova, ali u početku će verovatno biti žestoka konkurencija – i dugi redovi.

Notr Dam

A painting showing Notre-Dame cathedral is seen along the Seine river bank, Thursday, Nov. 28, 2024 in Paris. (AP Photo/Michel Euler)

Iz katedrale kažu da će od početka decembra posetioci moći da rezervišu besplatnu kartu onlajn, na njenoj veb stranici, društvenim mrežama ili namenskoj aplikaciji, kako bi ušli u zgradu istog dana ili jedan ili dva dana nakon rezervacije. Na licu mesta će biti i red za one koji žele da uđu bez rezervacije.

Grupe će dobiti pristup tek sledeće godine – od 1. februara za verske grupe ili od 9. juna za turiste sa vodičima. Očekuje se da će katedrala svake godine ugostiti 14 do 15 miliona posetilaca. U Francuskoj se vodi ogromna debata o tome da li posetioci treba da plate da uđu. Crkva je protiv toga, a za sada posete ostaju besplatne.

Notr Dam

Scaffolding is still clinging to Notre-Dame cathedral, Thursday, Nov. 28, 2024 in Paris. (AP Photo/Michel Euler)

Kako je obnavljana katedrala?

Novac je pristizao iz celog sveta, uključujući i francuske milijardere iz luksuznog sektora Fransoa Anri Pinoa i porodicu Arno. Donirano je toliko novca – više od 840 miliona evra (882 miliona dolara), prema Makronovoj kancelariji – da će čak ostati sredstava za dalja ulaganja u zgradu. Oštećenje je bilo toliko veliko da je bilo potrebno pet godina restauracije.

Zvaničnici kažu da će katedrala biti lepša nego ikad, ne samo zato što su njen toranj, krov i sve ostalo što je uništeno u požaru obnovile hiljade stručnih zanatlija, već i zato što su kamen i slike, koji su pocrneli godinama, bili temeljno očišćeni. Takođe je renoviran i očišćen, odnosno zamenjen nameštaj.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Christophe Petit Tesson, Sarah Meyssonnier, Pool via AP/Michel Euler AP

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE