Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, produktivnost, zimsko računanje vremena, granice

    Kako izgleda ,,posao lenje devojke“, bez stresa i kontrole koji donosi dobru zaradu?

    Kreatorka sadržaja Gabrijel Džadž je rekla da bi zaposleni trebalo da rade manje sati, od kuće i da dobro zarađuju. Krajem maja, 26-godišnja kreatorka sadržaja sedela je ispred kamere sa ogromnim naočarima kako bi snimila TikTok o onome što je nazvala „posao lenje devojke“ – nizak stres, posao na daljinu sa malo nadzora i dobra plata.

    „Posao lenje devojke je u suštini nešto što možete tiho da napustite. Postoji mnogo poslova na kojima možete zaraditi, recimo, 60 do 80.000, a da ne radite toliko i da budete udaljeni“, rekla je ona u video-snimku od dva i po minuta.

    Kao primer, ona je usredsređena na netehničke poslove, gde oseća da nema rasporeda koji zahteva radno vreme od 9 do 5, i veruje da je plata dovoljna da joj omogući određenu finansijsku slobodu.

    Njen koncept – i sada viralni video o tome – postao je tema diskusije među zaposlenima, posebno ženama.

    Osim skoro 350.000 lajkova na Gabrijelinoj objavi od ovog pisanja, hashtag #lazygirljob na TikToku trenutno ima više od 17 miliona pregleda, a druge mlade žene opisuju svoje poslove.

    U jednom videu, kreatorka je priznala da sve što radi je „kopiranje i lepljenje istih mejlova i primanje 3 do 4 poziva dnevno“. Pravi više pauza i dobija lepu platu.

    @raeandzeebo

    Loving it🥰 #fyp #xyzbca #job #lazygirljob #corporate #9to5 #officelife #workbreak #VikingRise

    ♬ Summer Background Jazz – Jazz Background Vibes

    Ali i kreator sadržaja sa punim radnim vremenom i stručnjaci su saglasni da „posao lenje devojke“ uopšte ne znači biti lenj.

    Umesto toga, ovaj izraz odražava novi način razmišljanja koji je zavladao u eri Velike ostavke – u kojoj radnici sve više zahtevaju održive plate i fleksibilne uslove, dok dovode u pitanje ideju da radni sati izjednačavaju obavljeni posao.

    Podrivanje ukorenjenih očekivanja

    Gabrijel Džadž, koja živi u Koloradu, rekla je da joj je ta ideja sinula nakon iskustva sa prekomernim radom. Ona je objasnila da je radila kao konsultant 50 do 60 sati tokom sedmice – raspored koji nije „normalan ili održiv“ i koji je na kraju narušio njeno mentalno i fizičko zdravlje.

    Glavna ideja je preoblikovanje onoga što posao može i šta treba da bude za radnike, navela je ona.

    Posao

    Posao (Pexels)

    Ona tvrdi da sagorevanje i bolest ne bi trebalo da budu deo jednačine u radnom svetu, kada su autonomija i fleksibilnost postali mogući sa radom na daljinu, a mentalno zdravlje je veći prioritet nego ikada. Postoji način da se stekne pozitivno iskustvo sa poslom, dodala je Gabrijel.

    Kreatorka sadržaja je otkrila da ,,posao lenje devojke“ svima izgleda malo drugačije, jer svaki radnik ima svoje jedinstvene okolnosti i potrebe, piše BBC.

    Kriterijumi za ,,posao lenje devojke“

    Umesto stroge definicije, ove vrste pozicija generalno ispunjavaju četiri kriterijuma: osećaj sigurnosti (bez dugih smena, napornih putovanja ili opasnih uslova rada), mogućnost za daljinski ili hibridni rad, dobra plata i zdrav balans između posla i života. Na kraju, ideja se svodi na zdravo radno okruženje koje radnicima ostavlja vremena da sami sebi daju prioritet.

    Gabrijel sebe opisuje kao „šefa protiv posla“.

    „Sve o čemu govorim smatra se lenjim ako to uporedite sa tradicionalnim očekivanjima na radnom mestu. Pokušavam da tretiram trend posla za lenje devojke kao način razmišljanja, jer su poslovi tako nijansirani i svako je u drugačijoj situaciji“, primetila je.

    Posao

    Posao (Pexels)

    Odbacivanje kulture prekomernog rada

    Ovaj trend ne iznenađuje neke stručnjake, uključujući trenera karijere Tifani Uman iz Montreala. Ona gleda na ovaj trend kao na odraz promenljivih želja profesionalnih žena, koje sve više žele poslove koji ih čine srećnim, obezbeđuju pristojne prihode i ostavljaju prostor za njihove prioritete izvan posla.

    Zaposleni traže više ravnoteže između posla i privatnog života, dodala je ona, i nisu toliko voljni da „preteraju na poslu na način koji rizikuje da ugrozi njihovo blagostanje i lični život“.

    Eliana Goldstein, trener karijere i uspeha sa sedištem u Njujorku, veruje da je ,,posao lenje devojke“ direktan odgovor i odbacivanje kulture prekomernog rada i gužve koja je decenijama dominirala radom.

    Gabrijelino brendiranje termina koje privlači pažnju je pametno – pripremljeno da započne neophodan diskurs. Označavanje trenda „privlači pažnju i započinje razgovor, i to je ono što ovo radi“.

    ,,Jer ono što ‘posao lenje devojke’ zapravo znači jeste da se pojavite na svom poslu radeći ga najbolje što možete – jer je to bukvalno ono za šta ste plaćeni – i onda imate prostora da radite stvari koje vam donose radost”, zaključila je Eliana.

    Posao

    Sagorevanje, posao (Freepik)

    Poziv za buđenje

    Gabrijel Džadž je saglasna da „posao za lenje devojke“ može da bude prilika za učenje i da trend nije u tome da se eksplicitno obezbedi jedan specifičan tip posla koji ispunjava sve okvire.

    Umesto toga, ona veruje da je ključna ideja o preuzimanju kontrole nad nečijim radnim životom.

    „Provodimo mnogo vremena na svom poslu „a poslovi sa lenjim devojkama mogu da pokažu poslodavcima šta funkcioniše, a šta ne“, objasnila je ona.

    Goldstein deli isto mišljenje. Prema njenim rečima, milenijalci se godinama zalažu za veću ravnotežu između posla i privatnog života, ali im je bilo teško da shvate kako da to urade u praksi. Pokret za zapošljavanje lenjih devojaka, veruje ona, „mogao bi da bude poziv za buđenje za njih… Ako milenijalci mogu da shvate da generacija Z zapravo nije lenja, već da deluje na osnovu zajedničke želje za većom ravnotežom, to bi mogla da bude velika stvar za njih da obrate pažnju”.

    Osim toga, za mnoge radnike, sama etiketa možda nije ni bitna – ono što je važno je jednostavno shvatanje da je ,,posao lenje devojke“ u suštini dobra uloga upakovana pod drugim imenom.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE