
Polovina Amerikanaca putuje svetom, a ostali nemaju ni pasoš
Iako se često smatraju simbolom mobilnosti i pustolovnog duha, brojni Amerikanci zapravo nikada ne pređu ni granicu svoje savezne države – a mnogi ni okruga u kojem su rođeni. Dok deo populacije putuje svetom, skoro polovina njih nema ni pasoš. U zemlji sa 50 različitih država i brojnim atrakcijama, ostaje pitanje: da li je Amerika zaista nacija putnika?
Prema najnovijim podacima američkog Stejt departmenta, važeći pasoš poseduje manje od polovine građana SAD – oko 45 do 50 procenata. Iako to predstavlja porast u odnosu na prethodne decenije, i dalje znači da milioni Amerikanaca nikada ne odu van granica zemlje. Nejednakost u pristupu međunarodnim putovanjima očigledna je: dok u bogatijim i urbanim sredinama pasoš ima više od 60% stanovnika, u siromašnijim i ruralnim delovima taj procenat pada i ispod 40.

Bruklinski most, Njujork
Razlozi za to su pre svega finansijski. Oko 50% Amerikanaca sa godišnjim prihodima manjim od 30.000 dolara nikada nije napustilo SAD. Nasuprot tome, gotovo svi iz kategorije sa prihodima većim od 80.000 dolara godišnje putovali su bar u jednu stranu zemlju. Troškovi međunarodnih putovanja, uz nedostatak vremena i plaćenog odsustva, ostaju glavne prepreke za ogroman broj građana.
Ali ni unutar granica SAD situacija nije značajno drugačija. Procenjuje se da oko 10–15% Amerikanaca nikada u životu nije napustilo saveznu državu u kojoj su rođeni, a još veći broj nikada nije leteo avionom. Više od polovine živi čitav život u istom regionu, a čak 60% mladih odraslih i dalje živi na manje od 15 kilometara od mesta gde su odrasli. To znači da su mnogi Amerikanci praktično vezani za svoj lokalni kraj – ne samo zbog životnih okolnosti, već i zbog kulture navike.

Independence Hall, Filadelfija – Mesto postpisivanja deklaracije o nezavisnosti SAD
Istovremeno, velika većina Amerikanaca iskazuje želju da putuje više. Anketa kompanije Zipcar i OnePoll pokazala je da polovina građana mašta o poseti najpoznatijim domaćim destinacijama – poput Njujorka, Grand Kanjona ili nacionalnih parkova – ali ih nikada ne poseti. Na primer, samo 30% njih je bilo kod Empire State Buildinga, a svega 22% na šetalištu Nacionalnog Mall-a u Vašingtonu. Iako se takve lokacije često nalaze visoko na listama želja, svakodnevne obaveze i ograničenja ostavljaju ih kao daleke snove.

Kuća Abrahma Linkolna, Springfild (Ilinois)
Domaća putovanja ipak dominiraju: prosečan Amerikanac obišao je oko 17 saveznih država tokom života. Popularne destinacije poput Floride, Kalifornije i Njujorka beleže visok broj poseta, dok većina manjih ili udaljenih država ostaje neistražena. Statistika pokazuje da 68% svih putovanja Amerikanaca ostaje unutar zemlje – mahom automobilom, kroz tzv. „road trips“. Međutim, i ovde finansije imaju presudnu ulogu: među građanima sa visokim prihodima, više od 80% odlazi na bar jedno turističko putovanje godišnje, dok među najsiromašnijima to čini manje od 40%.
Zanimljivo je da čak četvrtina Amerikanaca nije obišla ni glavne turističke atrakcije u sopstvenom gradu. Nedostatak vremena, prevoza i novca, ali i mentalitet „ostajanja kod kuće“, razlog su zašto mnoga putovanja ostaju neostvarena – čak i kada se nalaze „ispod nosa“. Mnogi ispitanici priznaju da vreme najradije provode na poznatim mestima, a ideja o odlasku negde dalje ostaje za neku drugu priliku.

Horseshoe Bend, Arizona
Iza slike o Amerikancima kao istraživačima i globalnim putnicima krije se sasvim drugačija realnost. Dok jedna polovina redovno putuje – kako unutar zemlje, tako i po svetu – druga polovina ostaje u svom kraju, često bez mogućnosti da obiđe čak ni sopstvenu državu. Socioekonomske razlike, radne obaveze i nedostatak resursa oblikuju geografsku stvarnost miliona Amerikanaca. U zemlji sa tolikim brojem atrakcija i raznolikosti, ostaje paradoks: mnogi sanjaju o putovanju, ali nikada ne stignu ni do najbliže znamenitosti.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Borislav Despotović
Foto: Freepik / Borislav Despotović (Privatna arhiva)