Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Pola minimalca za slavski ručak

    U toku je vreme slava, a da bi se na trpezi našlo sve što čini jedan slavski ručak, potrebno je u proseku izdvojiti oko polovine minimalne zarade.

    Ipak, sume značajne i bez obzira na skromnost trpeze, potrebno je najmanje 5.000 dinara za porodično okupljanje, a ako se poziva desetak gostiju, uz svu skromnost treba oko 15.000. Moglo bi se reći da je za slavski ručak, u proseku, potrebno oko polovina minimalne zarade.

    Iako je savremenost odavno ušla na vrata onih koji slavu proslavljaju pa na trpezi, bar u gradovima, nema svih jela koja su se nekada spremala za taj praznik, slavski ručak u Srbiji, gotovo u svim domaćinstvima, sadrži mnoga tradicionalna jela i ne može se zamisliti bez prasetine ili jagnjetine, sarme, slavskog kolača, žita, kolača…

    Veliki broj slava poklapa se s božićnim postom pa se za trpezu pripremaju posna jela, pre svega riba, proja, posna sarma… Izdvajanje za posni slavski ručak slično je kao i za mrsni.

    Za pripremu mrsne slave i zajednički ručak na kojem se okupi desetak ljudi i uobičajenu trpezu, kojoj se dodaju još salate, pasulj prebranac, različiti kolači, te piće, od sokova, preko alkoholnih pića do kafe, ceh se opasno približava iznosu od 10.000 dinara.

    Naime, kilogram prasetine je oko 350 dinara, kilogram junećeg oko 670, jagnjećeg oko 730 dinara, svinjskog oko 450 dinara, dok je piletina nešto jeftnija. Potreban je i kiseli kupus, koji je oko 150 dinara, ali i druge namirnice, žito, orasi, za koje po kilogramu valja odvojiti oko 700 dinara, jaja, čokolada, šećer, ulje, brašno…

    Postan slavski ručak koštaće približno isto, jer je kilogram ribe od oko 350 dinara pa naviše. Najpovoljnije je kupiti smrznutu skušu ili oslića, čija je cena oko te cifre, više novca treba izdvojiti za šarana, pastrmku, soma ili smuđa, a ako se neko odluči za dimljenog šarana, moraće da izdvoji i više od 1.000 dinara po kilogramu.

    Oni koji pripremaju svežu morsku ribu za kilogram brancina ili orade moraće da plate oko 1.000 dinara, a za, recimo, kilogram tunjevine i oko 2.000 dinara. Ne treba zaboraviti da i na toj slavskoj trpezi mora biti deo onoga što i na mrsnoj – salate, žito, posni kolači… kao i različite vrste pića.

    Naravno, ima i onih koji celokupnu pripremu slave prepuštaju stručnjacima. Tako se na meniju uz tradicionalnu srpsku hranu mogu naći i potpuno drugačija jela – kanapei, različite vrste aspika, morski plodovi, kruške u vinu, različite vrste torti i sitnih kolača… Cene tako pripremljenih slavskih ručkova svakako nisu male.

    Izvor: Dnevnik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE