Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    OD SOKRATA DO FRANKENŠTAJNA: Kako da budete lider

    Najveći umovi čovečanstva bavili su se raznim temama u svojim delima. O tome da su ona univerzalna i neprolazna govori i činjenica da se mnoga mogu primeniti na današnje vreme, čak i kada su u pitanju moderni izrazi kao što je ’lider’ i ’liderstvo’. Pratite savete velikana koje je objavio ’Success’.

    Makijaveli: Držite se velikih promena

    Ništa nije dramatičnije i više uznemirujuće od menjanja ustaljenog redosleda na koji ste navikli. Ipak, to je takođe nešto što vam može doneti najviše dobrog, koliko god se sumnje i nervoze krilo iza toga.  Ova tema se detaljnije opisuje u Makijevelijevom ’Princu’ koja se smatra najozloglašenijom knjigom o liderstvu.

    Nakon njenog objavljivanja 1513. čak nekoliko stotina godina je smatrana knjigom za tirane sa zlokobnim savetima. U poslednjih nekoliko godina mnogi su ustali u odbranu ove knjige kao čvrstog i praktičnog primera šta čeka lidere koji žele promenu.

    On je znao da je negovanje promene jedno, a održavanje iste sasvim druga stvar. On kaže ’Bolje da vas se plaše nego da vas vole’. Ali kada dolazi do promene on savetuje da obratimo pažnju na delikatne stvari, na primer, kako se ljudi oko vas osećaju po pitanju promena. Upotreba sile funkcioniše u kratkom vremenskom periodu, ali pravi lider zna da kada je u pitanju duži vremenski period, treba da osvoji srca i umove.

    Šekspir: Ostanite u zoni učenja

    Njegov lik Henri V je poznat po inspirativnim govorima. Ipak, njegova analiza nije paraliza i kada je kriza on samo napreduje usput uspevajući da mržnju i nasilje pretvori u lekcije za bolju budućnost. Isti duh prenosi na ljude koji ga okružuju.

    Veče pred odlučujuću bitku sa Francuzima prerušeni kralj Henri se ušunjao među svoju vojsku kako bi saznao kakvo je raspoloženje vojnika i šta oni misle o njemu. Nakon što je čuo mišljenja drugih, među kojima nisu sva bila prijatna, shvatio je šta znači biti kralj. On kao lider je shvatio da su naše greške, moje greške i njihove greške povezane u celinu. Zato pred samu bitku nalazi najbolji način da motiviše svoje trupe.

    Džejn Ostin: Pomozite drugima da dosegnu svoju genijalnost

    Njena Ema je herojina koja voli da razvija talente ali uvek nađe pogrešan pristup. Njen entuzijazam po pitanju mentorskih projekata podseća na neke današnje menadžere kompanija za razvoj talenata. Ona radi na svojim štićenicima, unapređuje njihove manire i znanje.

    Ema je odličan autoritet ali njen problem je što umesto da se trudi da izgradi nečiju snagu ona se trudi da popravi njihove slabosti. Rezultati su bili užasni. Svako mora razvijati svoju ličnost i svoj put. Ono što je pogrešno jeste da drugima pričate šta treba da rade i kako samo to do detalja treba da rade.

    Džejn savetuje da ne pokušavate da menjate nečiju ličnost i pogled na svet jer je to skoro nemoguće, već da treba da im pomognete kako da budu bolja i jača verzija sebe.

    Platon: Budite fer, budite fleksibilni

    U svom poznatom delu Republika on objašnjava izuzetno kompleksnu ideju toga koja je uloga grupa, pojedinaca pa čak i delova svih nas. Centralna tema dijaloga je pitanje ’Šta je pravda?’. Neki smatraju da to znači govoriti istinu i plaćati dugove, pratiti pravila. Sokrat koji je glavni u tom delu odbacuje ovakvo viđenje pravde navodeći primer mnogih rupa u zakonu i mnogih zakona koji ne prate moral. Pravda ne prati uvek zakone jer postoji mnogo specifičnih okolnosti. Zamislite da vam je provalnik, naoružan u sred noći ušao u kuću i da ste ga, braneći se, ranili ili ubili. Da li je u redu da ceo život provedete u zatvoru zato što ste branili ženu i decu? Pravo nije fleksibilno. Lideri treba da znaju kada da prate pravila, a kada da urade ono što je fer iako nije po knjizi.

    Meri Šeli: Suočite se sa svojim strahovima

    Autorka priče o Frankenštajnu postavlja pitanje toga šta radite kada ono u šta ste ulagali propadne. Da li volite ono što radite? Da li volite čudovište koje ste kreirali? Iskoračite i vidite šta možete da uradite. U njenom najpoznatijem delu kukavički vođa beži od sopstvene kreacije. U jednom delu knjige doktor i njegovo stvorenje sede u dalekoj šumi. Frankenštajn misli da je mrtav ali čudovište samo želi da bude saslušano i moli ga da ga čuje pa da onda ’uništi svojih ruku delo’.

    Lideri ne samo da treba da pokažu hrabrost pred neprijateljima več, što je mnogo bitnije, i pred svojim odgovornostima. Makar to značilo mirno sesti ispred onoga što ste sami uradili i saslušati ’svoje čudovište’.

    [preporucene_vesti ids=“235074, 232539, 112651″]

    Izvor: BIZLife

    Foto: pixabay

    Piše: D.G.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE