
Mali ružičasti robot dobio lice od ljudske kože: Osmehuje se i gleda u kameru (VIDEO)
Mekana, ružičasta mrlja gleda u kameru svojim čudnim očima i osmehuje se, što se vidi po rupicama koje se formiraju na njoj.
Iako može da izgleda kao stvar iz noćnih mora, ovaj mali robot prekriven ljudskom kožom mogao bi da označi korak napred u nameri da roboti budu sličniji ljudima. To je rad istraživača u Japanu, koji kažu da su otkrili novi način vezivanja živog kožnog tkiva za mehaničku robotsku površinu.
Japanese scientists create robot face with living skin that can smile like a human pic.twitter.com/hm9MbGXpsG
— Historic Vids (@historyinmemes) June 29, 2024
Tim je predvodio profesor Šoji Takeuči, sa Instituta za industrijske nauke Univerziteta u Tokiju. Ranije je razvio „živu“ robotsku kožu – koristeći kolagen, vlaknasti protein u ljudskoj koži, i ljudske dermalne fibroblaste, glavni tip ćelije u vezivnom tkivu, koji se mogao naneti na robotski prst i saviti bez lomljenja.
Za svoju novu tehniku, tim je bio inspirisan prirodnom strukturom ljudskih kožnih ligamenata da stvori „sidra“ koristeći kolagen gel nanesen na male rupe u obliku slova V na površini robota. Nova metoda pruža „besprekornije i izdržljivije pričvršćivanje“, tvrdi Takeuči.
Takeuchi nije usamljen u svojim naporima da robote učini više ljudskim, piše CNN.
Humanoidni robot
Ameca, koja se često naziva „najnaprednijim humanoidnim robotom“ na svetu, koristi veštačku inteligenciju da razgovara sa ljudima i reaguje na odgovarajući način na njihove odgovore. Jedna od stvari zbog kojih izgleda realističnije od drugih robota su njene oči, kazao je Vil Džekson, osnivač i izvršni direktor Engineered Arts Ltd (kompanije koja stoji iza Ameke).
„Oči su prozori duše. Čitamo međusobne emocije kontaktom očima“, rekao je Džekson za CNN ranije ove godine, dodajući da sa „ograničenom količinom pokreta“ dostupnom u glavi robota, oči pružaju „najizrazitiju sposobnost“.

Robot (Freepik)
Za razliku od 3,5 miliona industrijskih robota koji već rade iza kulisa u sektorima kao što su proizvodnja automobila i elektronika, humanoidi poput Ameke ili Sofije i Grejs iz kompanije Hanson Robotics, predodređeni su za pozicije koje se susreću sa ljudima kao što su gostoprimstvo, zdravstvena zaštita ili obrazovanje. Trenutno nemaju veliki raspon pokreta za svoje izraze lica, stvarajući efekat „neverovatne doline“ – fenomen koji ljudima može da izazove neprijatnost zbog stvari koje pokušavaju da budu ljudske, ali promašuju cilj.
„Realistički izrazi lica poboljšavaju sposobnost robota da prirodnije i efikasnije komunicira sa ljudima. Ovo je posebno važno u aplikacijama kao što je zdravstvena zaštita, gde empatija i emocionalna povezanost mogu značajno uticati na brigu o pacijentima“, naveo je Takeuči.
Pravljenje robota koji mogu da osećaju
Istraživanje, čiji su detalji objavljeni u časopisu Cell Reports Physical Science ovog meseca, predstavlja uzbudljiv razvoj za polje robotike, kaže Džifan Vang, docent na školi mašinstva i vazduhoplovstva na tehnološkom univerzitetu Nanjang u Singapuru. Vangov rad se fokusira na „meke robote“ koji oponašaju biološka stvorenja.
,,Koža, najveći organ ljudskog tela, od vitalnog je značaja za senzornu percepciju, osećaj temperature, vlažnosti i teksture predmeta. Ovu karakteristiku u biološkim sistemima je trenutno, sa veštačkim robotima, još uvek veoma teško postići“, objasnio je Vang.
Ali istraživanje na Univerzitetu u Tokiju omogućava „hibridno rešenje“ između mekih i tradicionalnih polja robotike koje je „veoma interesantno“, tvrdi Vang.
Roboti su često prekriveni materijalom napravljenim da liči na meso, kao što je silikon, koji je pričvršćen lepkom, ali to može dovesti do toga da koža otpada ili da se lomi, kazao je Vang.
Nova metoda, s druge strane, nudi način „vrlo lepog prijanjanja kože na krutu površinu, tako da se ne odvaja lako i formira veoma dobar interfejs između krutog i mekog“, zaključio je on.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Screenshot X Historic Vids, Freepik