Letnji požari prete omiljenim destinacijama: Da li je bezbedno putovati i kako se zaštititi

Toplotni talas koji je poslednjih nedelju dana „pržio“ Evropu stvorio je idealne uslove za izbijanje požara u Grčkoj i Turskoj. Letnji požari su česta pojava u istočnom Mediteranu, a stručnjaci upozoravaju da klimatske promene dodatno pogoršavaju situaciju.

Ukoliko ovog leta planirate da putujete u oblasti koje su podložne požarima, evo nekoliko mera predostrožnosti koje možete da preduzmete kako biste bili bezbedni u slučaju vanredne situacije.

Evropa se suočava s prvim požarima ovog leta

Prošle nedelje, vatrogasci u Turskoj borili su se sa plamenom koji je gutao šumovite padine na zapadu zemlje. Požari koji su izbili na najmanje pet lokacija u egejskoj obalskoj pokrajini Izmiru rasplamsali su se zbog visokih temperatura, jakih vetrova i niske vlažnosti vazduha.

U nedelju su timovi Ujedinjenih nacija upućeni na sirijsku obalu, gde vatrogasci četvrti dan zaredom pokušavaju da obuzdaju vatrenu stihiju. Požari su buknuli s obe strane tursko-sirijske granice tokom vikenda.

Grčka mobilisala rekordan broj vatrogasaca pred letnju sezonu

U Grčkoj su vlasti u petak angažovale osam helikoptera i osam aviona za gašenje požara kako bi obuzdale novi požar koji je izbio u Koropiju, oko 35 kilometara južno od Atine. Ovaj požar usledio je nakon prethodnog izbijanja vatre u blizini Atine i obalskog požara na ostrvu Krit, zbog kog je više od 5.000 turista, hotelskih radnika i meštana evakuisano iz priobalnih oblasti na južnoj obali.

Kako da se pripremite za odmor u destinacijama podložnim požarima ovog leta?

Jedna od osnovnih mera opreza prilikom putovanja u rizične oblasti jeste informisanje o svim upozorenjima i merama bezbednosti. Pre puta, istražite konkretnu destinaciju i upoznajte se s procenom opasnosti od požara i lokalnim procedurama u vanrednim situacijama.

Proverite da li vam je mobilni telefon podešen da prima hitna obaveštenja – to možete da uradite tako što ćete ući u Podešavanja, zatim u Obaveštenja i uključiti opciju za hitna upozorenja. Pratite lokalne vesti, vremensku prognozu i informacije o požarima putem zvaničnih kanala, aplikacija i sajtova za vanredne situacije.

Ako, na primer, putujete u Grčku, prijavite se za upozorenja putem vladine Službe za vanredne komunikacije.

Britanska vlada takođe preporučuje da pripremite „torbu za evakuaciju“ sa osnovnim stvarima kao što su pasoši i lične karte, mobilni telefoni i punjači, novac i platne kartice, esencijalne lekove i dokumenti osiguranja.

Proverite da li vaša polisa putnog osiguranja pokriva požare

Prilikom rezervacije putnog osiguranja, vodite računa da izaberete polisu koja vam omogućava povraćaj novca ili nadoknadu troškova u slučaju da požari utiču na vaše putovanje.

Ovo je naročito važno ukoliko odlučite da ne otputujete, čak i ako avio-kompanija, turistički operater ili smeštaj nisu otkazali vaše rezervacije.

Bez zvaničnog upozorenja o zabrani putovanja koje izdaju strane vlade, putnici koji samostalno odluče da ne otputuju najverovatnije neće dobiti povraćaj novca, jer se to tretira kao „nedostatak volje za putovanjem“. Velika većina polisa osiguranja takođe ne pokriva slučajeve „umanjenog uživanja“ zbog požara – što podrazumeva, recimo, nemogućnost da napustite hotel.

Putnici mogu da očekuju povraćaj novca samo u slučaju da im let ili smeštaj budu otkazani od strane avio-kompanija, pružalaca usluga ili turističkih agencija. Neke polise uključuju pokriće za poremećaje putovanja ili prirodne katastrofe, što se obično odnosi i na probleme izazvane požarima, ali to nije pravilo kod svih osiguravajućih kuća. Zato se obavezno informišite i izaberite odgovarajuće osiguranje pre puta.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZlife/AfricaNews

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE