
Kraft pivo sa nemačkim korenima i vojvođanskom dušom
Wissinger Brewery je priča o porodičnoj viziji, ljubavi prema kvalitetnom pivu i spoju nemačke tradicije sa vojvođanskim duhom. Gabriella Wissinger Milutinović i njen partner odlučili su da na tržištu ne prave kompromise, već da ponude vrhunski proizvod. Uprkos izazovima nabavke sirovina i regulatornim preprekama, njihova kraft piva postala su prepoznatljiva, a sledeći cilj je izvoz.
Gabriella Wissinger Milutinović je u svet kraft pivarstva ušla je sasvim slučajno, kada je zajedno sa partnerom razmišljala o tome čime bi mogli da se bave pored svojih osnovnih zanimanja.
„Želeli smo da radimo nešto zajedno, kao porodičnu kompaniju u koju bi, pored nas, bili uključeni i članovi šire porodice. Kroz razgovor smo došli do proizvodnje piva. To je sjajno zanimanje, veoma dinamično, kroz koje se mnogo toga nauči, ne samo o pivu, već i o drugim oblastima. To je kompleksan posao u kojem morate da razvijate različite veštine“ – započinje priču naša sagovornica.
Inače brend, Wissinger Brewery, nosi njeno devojačko prezime, što nije slučajnost: „Moji su poreklom iz Gornje Austrije, blizu nemačke granice, a u Vojvodini i Srbiji smo već 200 godina. Pivo je srednjoevropska priča, asocira na Nemačku, Austriju i Češku. Isto kao što se na vino pomisli kada se spomenu Italija i Francuska, rakija asocira na nas, a viski na Škotsku i Irsku. Zato smo želeli da imamo tu psihološku poveznicu s Nemačkom i Austrijom. Logo nam je prilagođena verzija nemačkog i srpskog grba, a nazivi piva su po nemačkim rasama pasa: nemački ovčar, Šnaucer, Rotvajler, Doberman, Doga, Bokser. Pokazalo se da je to bio dobar marketinški potez, jer su nam se počeli javljati ljudi, pa čak i lokali iz Nemačke i Austrije, raspitujući se gde mogu da probaju naša piva.“
Konkurencija u kraft pivarstvu je velika – ali zdrava, smatra Gabriella ističući to da se na već formiranom tržištu možete nametnuti samo jednim od dva načina – niskom cenom ili kvalitetnim proizvodom.
„Niska cena bi značila kompromise sa kvalitetom, a to nije bilo deo naše vizije. Zato smo se odlučili zaista kvalitetna piva. Sve naše sirovine su uvozne, osim vode. Slad nabavljamo iz Nemačke i ponekad iz Češke, kvasac isključivo iz Nemačke, a hmelj uglavnom iz Nemačke, Slovenije i Amerike. Tužno je što na domaćem tržištu nema kvalitetnih sirovina, iako smo nekada bili svetska sila u proizvodnji hmelja i slada“, objašnjava ona.
Snabdevanje repromaterijalom u Srbiji predstavlja izazov, objašnjava naša sagovornica ističući to da oni nešto uvoze sami, a nešto preko distributera.
„To nam otežava posao jer zavisimo od stanja lagera uvoznika i prioriteta velikih tržišta. Nažalost, domaći hmelj i slad više nisu na nivou kvaliteta koji nam je potreban. Nekada se u Jugoslaviji hmelj uzgajao na 8-9 hiljada hektara, a danas ga ima na samo 8-9 hektara u opštini Bački Petrovac. Naš slad se nekada izvozio u ceo svet, a sada ga sami uvozimo.“
„Propisi su u nekim stvarima rigidni i previše administrativni za male proizvođače. Apsolutno podržavamo sve fito-sanitarske mere jer je higijena ključna za kvalitet proizvoda, ali postoje i odredbe koje bi mogle biti fleksibilnije. Na primer, obaveza stalno zaposlenog tehnologa mogla bi se rešiti ugovorima o povremenom angažovanju, što bi bilo praktičnije za nas male pivare.“ – objašnjava Gabriella Wissinger Milutinović.
Najveći poslovni uspeh Wissinger Brewery-ja ogleda se u tome što su njihova piva postala prepoznatljiva, a imaju klijente koji iz Beograda dolaze u Novi Sad samo da bi pili njihovu RED IPU Rottweiler.
„Na manifestacijama ljudi se vraćaju po još uz komentare: ‘Auuu, kako vam je dobro pivo!’ To nam pokazuje da smo na pravom putu. Rast prodaje i potražnje su iz meseca u mesec sve veći. Dosad smo radili kao ‘džipsi’ pivara, ali sada gradimo sopstveni pogon u Sečanju jer smo dostigli nivo gde nam je potrebna sopstvena proizvodnja.“ – ističe segovornica BIZLife-a.
Wissinger pivo može se probati u lokalu Labeeratorija u Novom Sadu, u ulici Cara Dušana 24, ali i u raznim lokalima u Novom Sadu i Beogradu, a vlasnici su često smo prisutni i na manifestacijama po Vojvodini i Srbiji, tako da se stalno druže sa ljudima, čak i u mestima gde još uvek ne postoji kultura pijenja kraft piva. A kada je reč o planovima za budućnost, oni uključuju izvoz i širenje asortimana, objašnjava Gabriella:
„Već smo promovisali naša piva u inostranstvu i imamo zainteresovane partnere u Grčkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Austriji, što nam je važno zbog našeg porekla. Takođe, planiramo proizvodnju bezglutenskog piva i uvođenje destilata poput džina, viskija i rakije.“
Na kraju, Gabriella se priseća svog pradede Wissinger-a, austrougarskog glavnog poreskog inspektora za Bosnu i Vojvodinu, koji je pisao pravilnike za pivarstvo: „Možda sam upravo zbog njega u ovom poslu. Pisao je priručnik za proizvođače piva, kako bi regulisao oporezivanje. Ironično je da sada, posle toliko generacija, ja zaista proizvodim pivo.“
Inače, Gabriella Wissinger Milutinović radi kao vaspitač u PU Radosno detinjstvo u Novom Sadu, ali je i veoma angažovana u društvenim delatnostima, pokretač je više humanitarnih akcija, a po zanimanju je master vaspitač. Strastveni je ljubitelj putovanja, dobre hrane, naravno, i dobrog piva.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Borislav Despotović
Foto: Wissinger Brewery